W piątek 16 stycznia odbyło się tam Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze, na którym dokonano wyboru nowej Rady Oddziału. Delegatem Rady Głównej był Karol Irmler, który dokonał otwarcia obrad i czuwał w dalszej części nad prawidłowością przebiegu tego ważnego statutowego wydarzenia.
Włodzimierz Chrzanowski – przewodniczący ustępującej Rady Oddziału, w sprawozdaniu podsumowującym czteroletnią jej kadencję, wskazał na najczęstszy a przy tym bardzo istotny przedmiot posiedzeń tego gremium, tzn. na wytyczanie Oddziałowi kierunków działania w środowisku lokalnym. Że te działania były słuszne, świadczą ich oceny ze strony jednostki nadrzędnej, czyli Rady Okręgu, lokalnych władz samorządowych a także miejscowego duchowieństwa. Wyrazem tej pozytywnej oceny działalności środowiska, było m.in. przyznanie w ubiegłym roku przewodniczącemu Oddziału jako jego przedstawicielowi – tytułu „Zasłużonego dla Powiatu Wolsztyńskiego”. Z kolei Oddział doceniając postawę otwarcia na Stowarzyszenie, sprzyjanie jego inicjatywom i docenianie kulturotwórczej i edukacyjnej roli Stowarzyszenia wystąpił do Rady Okręgu w Poznaniu o przyznanie odznaki honorowej przedstawicielom samorządu lokalnego, księdzu proboszczowi miejscowej parafii oraz reprezentantom niektórych placówek oświaty, kultury a także mediów lokalnych. W sumie odznakę tę otrzymało siedem osób. Odznaki te wręczyli bezpośrednio Przewodniczący Stowarzyszenia Tomasz Nakielski i Wiceprzewodniczący Rady Głównej Stowarzyszenia – Sławomir Józefiak.
Oddział Miejski w minionej kadencji był bezpośrednim organizatorem bądź inicjatorem wielu działań – spotkań, debat i wieczornic o charakterze katolicko społecznym, patriotycznym, edukacyjnym i kulturalnym, zwłaszcza tych z zakresu kultury chrześcijańskiej. Do najważniejszych należały niewątpliwie te, które związane były z promocją zasłużonych dla lokalnego środowiska lokalnego kapłanów, takich jak ksiądz Teodor Lerch – pierwszy i jak się później okaże jedyny dyrektor Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Poznańskiej w Wolsztynie, istniejącego od roku 1949 i zamkniętego przez ówczesne władze komunistyczne w roku 1960; jak ksiądz Benedykt Tomiak – duszpasterz polonijny w Ameryce Północnej – fundator kaplicy Sióstr Miłosierdzia w Wolsztynie i współfundator obiektu prowadzonego prze te siostry sierocińca, w którym mieściło się później wspomniane tu już Niższe Seminarium Duchowne.
Były też podejmowane inicjatywy, związane z martyrologią duchowieństwa wolsztyńskiego w okresie II wojny światowej oraz czasów powojennych. W efekcie tych działań opracowano ścieżkę edukacyjną dla młodzieży pt. „Tragiczny bilans”.
Kilka inicjatyw, które podjęto w okresie minionej kadencji, dotyczyło promocji trzech wielkich Polaków pośród duchownych – Jana Pawła II, abp. Antoniego Baraniaka i Prymasa Tysiąclecia – kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tego ostatniego, zwłaszcza w kontekście przygotowań do przyjęcia jego patronatu przez Stowarzyszenie.
Ciekawą inicjatywą, podjętą razem z samorządem powiatowym, było zorganizowanie „Barbórki” dla żyjących jeszcze na terenie wolsztyńskiego powiatu kilkunastu „żołnierzy górników”, a także prezentacje dla młodzieży gimnazjalnej i ponad gimnazjalnej pozyskanych z poznańskiego IPN – u filmów o „żołnierzach wyklętych”. Te i inne mniejsze inicjatywy, których tu nie wymieniono, były podawane i szeroko popularyzowane w lokalnych mediach.
W dyskusji, którą podjęto po sprawozdaniu, poruszono temat niewielkiego niestety, pomimo widocznej działalności Stowarzyszenia w środowisku lokalnym, zainteresowania ludzi formalnym przystąpieniem do tego środowiska. Jest to niewątpliwie problem także innych organizacji pozarządowych, wymagających większej aktywności i zaangażowania w przestrzeni publicznej. Wnioskowano zatem podjęcie większego jeszcze wysiłku na rzecz poszerzenia społecznej bazy członkowskiej spośród dość licznej grupy osób sympatyzujących ze Stowarzyszeniem.
Delegaci dokonali na koniec wyboru nowej Rady Oddziału w podobnym niemal jak w ubiegłej kadencji składzie. Jej przewodniczącym został ponownie Włodzimierz Chrzanowski, wiceprzewodniczącą Irena Sagańska – Ziarniak, sekretarzem Barbara Bajon. Czwartą osobą z funkcją członka Rady jest Beata Chrzanowska.
[txt. Włodzimierz Chrzanowski, fot. archiwum autora]