Znakomity polski historyk profesor Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego w jednym z artykułów przedstawił dramatyczną perspektywę zawartą w zdaniu –Polska mogła istnieć bez państwa, ale nie będzie istnieć bez narodu.
W okresie zaborów, przez 123 lata nie mieliśmy własnego państwa. Jednak przetrwaliśmy jako naród, przetrwaliśmy dzięki własnej, specyficznej, polskiej kulturze, która była silna duchem i mocno osadzona w chrześcijańskiej tradycji Europy. Nie mieliśmy państwa narodowego, ale posiadaliśmy język polski, kulturę, tradycję, żywą pamięć, poczucie wspólnoty narodowej i wiarę. Jest to wspaniałe niepowtarzalne dziedzictwo, do którego możemy się zawsze odwołać, szukać w nim oparcia i inspiracji. Nie przetrwamy jednak, jako naród bez świadomości wspólnoty dziejów, kultury i wspólnych wartości, bez szacunku do własnej tradycji, historii, nie czując związku z miejscem swojego pochodzenia i z narodowym dziedzictwem.
Dlatego Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w całej Polsce realizuje wiele projektów z zakresu edukacji historycznej, ukazywania dziedzictwa narodowej kultury i historii. Realizuje także projekty które ukazują piękno małej ojczyzny jej, historię, tradycję i kulturę. przyrodę, i inne wartości krajobrazu kulturowego. W naszych projektach odkrywamy i pokazujemy postacie świeckich i duchownych, którzy odegrali ważne rolę w środowiskach lokalnych rozwijając kulturę duchową i materialną, kształtowali postawy patriotyczne szczególnie młodego pokolenia. Miłość do własnego regionu jest także wyrazem patriotyzmu, przeżywaniem polskości – tradycji i teraźniejszości – poprzez pryzmat doświadczeń lokalnych. Każdy człowiek mając trwałe zakorzenienie w wartościach swojej regionalnej kultury nie zagubi się w większej rzeczywistości. Nie będzie się obawiał spotkania z innymi kulturami i będzie szanował inne wartości regionalne.
W ten nurt znakomicie wpisuje się od wielu lat trzemeszeński Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, który przywiązuje niezwykłą wagę do promowania sylwetek osób zasłużonych dla ,,małej Ojczyzny’’.
26 listopada 2014 r. w obecności władz Trzemeszna, młodzieży licealnej i gimnazjalnej z udziałem mieszkańców w auli Liceum Ogólnokształcącego w Trzemesznie odbyła się złożona prezentacja sylwetek 5 kapłanów zasłużonych dla Ziemi Trzemeszeńskiej: opata Michała Mateusza Kosmowskiego, ks. Marcelego Kowalskiego, ks. Józefa Sarniewicza, ks. Walentego Wnuka, ks. Bronisława Michalskiego. Postaci wybitnych, których działalność odcisnęła niezatarte piętno na charakterze regionu trzemeszeńskiego. Wierzymy głęboko, że kultywowanie pamięć o tych Kapłanach, nie zawsze docenianych i zauważanych w historii lokalnej wpłynie na poszukiwanie źródeł historycznych, szczególnie wśród młodego pokolenia, które z dumą i szczerym zaangażowaniem włączyło się w przygotowanie tego wydarzenia poprzez śpiew, recytację i muzykę. Nie zabrakło także informacji szczegółowych dotyczących sylwetek, podczas prezentacji multimedialnej młodzież recytowała informacje historyczne przygotowane przez Pana Andrzeja Leśniewskiego członka Katolickiego Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” w Trzemesznie. Wspaniała organizacja oraz porozumienie organizatorów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych Gimnazjum w Trzemesznie oraz przedstawicieli Civitas Christiana w Trzemesznie: Pani Teresy Kowalskiej oraz Pana Eugeniusza Rosińskiego stanowi doskonała bazę do kolejnych historycznych inicjatyw dotyczących Ziemi Trzemeszeńskiej.
[txt. Karol Irmler, fot. Ewelina Goździewicz]