Spotkanie formacyjne w Kazimierzu Biskupim – relacja.

Oddział Okręgowy w Poznaniu.

Spotkanie formacyjne w Kazimierzu Biskupim – relacja.

 

W dniach 28 do 30 sierpnia br. w Domu Rekolekcyjnym Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim miało miejsce spotkanie formacyjne dla członków i sympatyków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z Oddziału Okręgowego w Poznaniu. W programie były min.: wykłady, spotkanie z Zarządem Stowarzyszenia, zwiedzanie byłego klasztoru i zabytkowego kościoła bernardynów, obecnie należącego do Misjonarzy Świętej Rodziny. O stronę duchową uczestników spotkania zadbał ks. infułat Jan Kasprowicz asystent kościelny Stowarzyszenia w Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Pierwszego dnia zwiedzano opalaną węglem brunatnym elektrownię w Pątnowie
Kluczowym pytaniem, jakie zadawano podczas zwiedzania tego obiektu było – jaka jest przyszłość, energii konwencjonalnej, jakie są wyzwania i jakie zagrożenia, jeśli nie podejmie się działań ograniczających zanieczyszczenie powietrza przez spalanie węgla brunatnego.

Do końca 2030 roku w zespole Elektrowni Pątnów zakończy się produkcja energii elektrycznej z węgla. Od tego momentu firma ma wytwarzać wyłącznie „zieloną” energię (farmy wiatrowe, panele słoneczne, biomasa i tzw. „zielony” wodór) planuje też budowę małych reaktorów jądrowych na terenach po elektrowni.

 

Drugi dzień był intensywny i obfitował kilkoma ważnymi spotkaniami. Karol Irmler przewodniczący Zarządu OO przedstawił prezentację multimedialną, w której przypomniał cykl wykładów pt. „Świat myśli Prymasa Prymas Wyszyńskiego, o czym jeszcze warto powiedzieć?”. Zaprezentował najważniejsze tezy z wykładów prof. Grzegorza Kucharczyka, prof. Michała Białkowskiego i ks. prof. Jacka Hadrysia. Intencją organizatorów tych potkań było ukazanie takich faktów i fragmentów nauczania Prymasa, które są mniej eksponowane w literaturze historycznej opisującej Jego życie, posługę i dziedzictwo, które nam pozostawił. Z wykładów mogliśmy się dowiedzieć:, co Prymas mówił o kobietach, co sadził o mowie ojczystej, jakie były relacje Prymasa z Żydami, kim był Prymas Wyszyński dla polskich Ormian.

Następnie odbyło się spotkanie się z Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Kamilem Sulejem i członkiem Zarządu Esterą Ryczek. Goście z Warszawy omówili trudną sytuację przed majowym Walnym Zebraniem Stowarzyszenia: anonimy wysyłane do członków Stowarzyszenia i pracowników Grupy Inco, artykuły na portalach internetowych o mobbingu wobec dawnych i obecnych pracowników, kierowanie tych spraw do prokuratury, to wszystko sprawiło, ze wewnętrzne konflikty, stały się publiczne i uderzyły w wizerunek Stowarzyszenia. Mimo tej trudnej sytuacji realizowano misję i program Stowarzyszenia. Podano wiele przykładów wysoko ocenianej naszej działalności w wymiarze ogólnopolskim: Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej, Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej, Nagrody Stow. z najważniejszą im Włodzimierza Pietrzaka a także w wymiarze regionalnym: szkolenia dla katechetów pod nazwą Wierzyć, działać i zwyciężać jak Prymas Wyszyński oraz szkolenia dla związkowców z zakresu Katolickiej Nauki Społecznej. W dyskusji wzięli udział przewodniczący Zarządów, którzy zaprezentowali działalność swoich Oddziałów, ale jednocześnie apelowali o większe środki finansowe na lokalne projekty.

Po południu mieliśmy okazję wysłuchać wykładu Jacka Wiśniewskiego – księgarza, wydawcy, autora książek dotyczących historii Konina. Wykład pt. „Ojciec Maksym Tarejwo – zakonnik Braci Mniejszych Kapucynów z klasztoru w Lądzie, działacz niepodległościowy, uczestnik Powstania Styczniowego 1863 roku” nie był przypadkowy, gdyż w tym roku obchodziliśmy 160 rocznice tego ostatniego zrywu niepodległościowego czasu zaborów. Postać tego wyjątkowego zakonnika, konspiratora, kapelana Powstania, skazanego i zamordowanego przez Rosjan zastała ukazana na tle działań powstańczych na trenie Konina i okolic. Wykład był pełną faktów i anegdot opowieścią o historii ziemi, na której gościliśmy.

Tego dnia spotkaliśmy się także z ks. infułatem Janem Kasprowiczem naszym asystentem kościelnym, kustoszem i proboszczem Bazyliki Prymasowskiej WNMP w Gnieźnie. To było wyjątkowe świadectwo o Prymasie Wyszyńskim, którego po raz pierwszy ks. Jan spotkał w Mogilnie w czasie obchodów millenijnych przed wstąpieniem do gnieźnieńskiego Seminarium. W maju 1971 r. z rąk prymasa Stefana Wyszyńskiego przyjął święcenia kapłańskie. Kilka miesięcy później ks. Prymas wezwał go do siebie i skierował na studia z historii sztuki na KUL. Prymasa Wyszyńskiego wspomina nie tylko, jako metropolitę gnieźnieńskiego, ale człowieka ogromnej prostoty, choć miał w sobie dostojeństwo. Jednocześnie miał w sobie dużo ciepła i takiej ludzkiej zwyczajności i normalności.

 

Podsumowując całe spotkanie można powiedzieć, ze był to dla nas czas na pogłębianie formacji duchowej poprzez udział w codziennej Mszy świętej, wspólną modlitwę Apelu Jasnogórskiego, poszerzenie wiedzy o Prymasie Wyszyńskim o historii Polski oraz integracji uczestników i pogłębienie wspólnoty Civitas Christiana.

Karol Irmler