W kameralnej sali Biblioteki Publicznej w Sierakowie, 22 listopada doszło do spotkania z dr hab. Elżbietą Wojcieszyk, która zaprezentowała wykład pt. „Rola Prymasa Stefana Wyszyńskiego w przygotowaniu obchodów Milenium Chrztu Polski 1966 r.”
Spotkanie, które odbyło się w gościnnych murach sierakowskiej biblioteki dzięki uprzejmości dyrektor placówki Teresy Gorajskiej, tradycyjnie otworzyła przewodnicząca Oddziału – Danuta Sroka.
Dr hab. Elżbieta Wojcieszyk, związana z poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, swoje wystąpienie rozpoczęła od wprowadzenia w sytuację wewnętrzną Polski po zakończeniu II wojny światowej. W jej wyniku władzę w państwie przejęli komuniści, w sposób brutalny i bezwzględny likwidując opozycję znaną dzisiaj jako Żołnierze Wyklęci. Tym samym ostatnią instytucją stawiającą opór ideologii komunistycznej stał się Kościół katolicki.
Po śmierci Prymasa Polski – kard. Augusta Hlonda, jego następcą wybrano bp. Stefana Wyszyńskiego. Kontynuując politykę swojego poprzednika – utrzymania niezależności Kościoła w Polsce popadł w konflikt z władzami PRL, w skutek czego był internowany przez ponad trzy lata (25 września 1953 – 26 października 1956) w miejscach odosobnienia: Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku i Komańczy. Czas ten wykorzystał jednak na wewnętrzne przygotowanie i zaplanowanie nadchodzących obchodów milenium Chrztu Polski. Ich celem miała być odnowa duchowa i umocnienie wiary Polaków, głównie przez trwającą 9 lat Wielką Nowennę Jubileuszową. Pomimo przeciwdziałaniu władz (m.in. przez represje wymierzone również w wyższe duchowieństwo – np. abp. Antoniego Baraniaka, bp. Czesława Kaczmarka oraz organizację równoległych obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego) przebieg uroczystości milenijnych pokazał przywiązanie narodu dla wartości reprezentowanych przez Kościół.
W dyskusji po wykładzie cześć uczestników podzieliła się wspomnieniami z tego okresu.
[txt. i fot. Szymon Szczęsny]