27 maja 2014 r. w Poznaniu obradowała w poszerzonym składzie Rada Oddziału Okręgowego. Szczególnymi gośćmi zebrania byli: Wiceprzewodniczący Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i Prezes Zarządu Grupy Inco S.A. Sławomir Józefiak oraz Asystent Kościelny Stowarzyszenia na terenie Archidiecezji Poznańskiej – ks. kan. dr Janusz Grześkowiak.
W swoim wystąpieniu pt. Tożsamość i misja laikatu w Kościele i życiu społecznym – wyzwania dla KSCCH w kontekście kanonizacji Św. Jana Pawła II i adhortacji apostolskiej Ojca Świętego Franciszka „Evangelii Gaudium” Sławomir Józefiak podkreślił coraz bardziej znaczącą rolę katolików świeckich w życiu Kościoła. Początek zmian upatruje się w pontyfikacie św. Jana XXIII, który rozpoczynając obrady Soboru Watykańskiego II dostrzegł znaczenie laikatu w przemianach społecznych na świecie. Efektem prac był dekret o apostolstwie świeckich „Apostolicam actuositatem” ogłoszony przez Pawła VI – 18 listopada 1965. Kontynuatorem myśli soborowej był św. Jan Paweł II, ogłaszając adhortację apostolską „Christifideles laici”, zwaną również „kartą konstytucyjną laikatu katolickiego”. Wyznaczone zostały tym samym obszary apostolstwa świeckich: zaangażowanie w sprawy parafii i wspólnoty Kościoła lokalnego, rozwinięcie teologii rodziny z wyraźnym zaznaczeniem szacunku do życia, jako najważniejszej wartości, konieczność zaangażowania w życie społeczne i polityczne, podkreślenie znaczenia aktywność świeckich w życiu gospodarczym i szacunku do pracy zawodowej oraz praktyczne realizowane Nauki Społecznej Kościoła. Najnowszą wskazówką, również dla członków Stowarzyszenia powinny być sugestie papieża Franciszka, wyrażone w adhortacji „Evangeli Gaudium”. Mówi ona, że nie wystarczy jedynie zaangażowanie i realizacja zadań wewnątrzkościelnych, ale potrzeba także zastosowania Ewangelii w transformacji społeczeństwa na płaszczyźnie społecznej, politycznej i ekonomicznej. W nawiązaniu do nauczania Ojca Świętego wiceprzewodniczący podkreślił też konieczność przeprowadzenia w Stowarzyszeniu szczerej i poważnej dyskusji dotyczącej roli i miejsca naszego środowiska we wspólnocie Kościoła i w życiu społecznym. Sposobem na rozwiązanie kluczowych zagadnień może stanowić debata w rodzaju „małego soboru Civitas Christiana”, która odpowie na fundamentalne pytania dotyczące formacji, programu i działania. Nasze Stowarzyszenie pomimo tego, że swoim działaniem obejmuje bardzo szerokie spektrum życia społecznego, realizuje wielki program i wiele projektów, to nie zawsze znajduje odbiorców i zainteresowanie szczególnie ze strony młodego pokolenia, inaczej postrzegającego dzisiejszy świat i tradycyjne wartości, które są nam bliskie i pragniemy je artykułować w przestrzeni publicznej. W Stowarzyszeniu powinniśmy szczególnie pamiętać, że podstawą każdego rozpoczętego działania jest przygotowanie duchowe wyrażone poprzez modlitwę, kontemplację, odniesienie do Ewangelii, co tworzy naszą formację duchową w wymiarze indywidualnym i wspólnotowym.
Dyskusję rozpoczęła Zofia Grześkowiak – wiceprzewodnicząca Rady O/O zwracając uwagę na zróżnicowane działania organizacji prorodzinnych wobec rodzin wielodzietnych w Poznaniu. Niestety brak jest solidarności, współpracy a nawet zrozumienia problemów ubogich rodzin wielodzietnych przez rodziny, które maja większą ilość dzieci, a są lepiej sytuowane. Ks. kan. dr Janusz Grześkowiak przestrzegał przed oderwaniem działalności Stowarzyszenia od istoty nauczania Kościoła, a przede wszystkim od modlitwy i spotkania z Panem Jezusem, co stanowi podstawę formacji świeckiego. Zwrócił również uwagę na zmieniające się w społeczeństwie postrzegane wartości patriotycznych i historycznych oraz pozytywny wpływ małych gestów czynionych przez papieża Franciszka. Dlatego Stowarzyszenie powinno bardziej zadbać o dobry marketing swoich projektów, poszukując konkretnych adresatów, używając czytelnego języka i bardziej współczesnych form przekazu tradycyjnych wartości.
Andrzej Leśniewski – działacz Stowarzyszenia z Trzemeszna pokazał istotną różnicę pomiędzy społecznościami lokalnymi, a dużymi miastami. Małe społeczności stanowią rodzaj wspólnoty, gdzie jest silne zakorzenienie w tradycji, historii, kulturze lokalnej. Przekaz historyczny i kształtowanie postaw patriotycznych dokonuje się także w rodzinie. Szkoła organizacje społeczne uzupełniają te procesy. Ponadto inna jest komunikacja miedzy ludźmi i większe poczucie wspólnych wartości. Społeczności dużych miast są bardziej anonimowe, wielokulturowe i znacznie mniej przywiązane do tradycyjnych wartości. Dlatego łatwiej nam realizować projekty historyczno – patriotyczne w małych wspólnotach, gdzie jest większe poczucie wspólnych losów i doświadczeń historycznych.
Bogusław Bardziejewski przypomniał, że Walne Zebranie O/O, które odbyło się w 2013 roku przyjęło wniosek o przyjęciu przez Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej patronatu ks. Jakuba Wujka, pierwszego tłumacza Biblii na język polski, który stworzył wielkie dzieło wpisujące się w nasze dziedzictwo religijne, duchowe i kulturowe. Patronat ks. Jakuba Wujka, stanowiłoby doskonały element edukacji historycznej młodzieży w uczestniczącej w konkursie.
Spotkanie Rady Okręgu w Poznaniu było ważnym elementem dyskusji o naszym Stowarzyszeniu, jakim widzimy je w przyszłości, aby zmierzyć się zagrożeniami cywilizacyjnymi, kulturowymi, etycznymi, których doświadczamy także w naszej Ojczyźnie, a które są dla nas katolików wyzwaniem, aby być bardziej w świecie.
[txt. Karol Irmler, fot. Szymon Szczęsny]