Jerzy Luftmann zasłużony dla powiatu wolsztyńskiego

Każdego roku w styczniu, podczas tradycyjnego już noworocznego spotkania organizowanego przez starostę wolsztyńskiego, wręczany jest tytuł „Zasłużony dla powiatu” osobom, które swoją działalnością zawodową bądź społeczną, w szczególny sposób zasłużyły się na rzecz promocji tegoż powiatu. Tytuł ten przyznaje każdorazowo Rada Powiatu na wniosek jakiegoś podmiotu – grupy osób bądź organizacji. W tym roku tytuł taki obok osoby znanego w środowisku lokalnym lekarza powiatowego Stanisława Krupeckiego, otrzymał także Jerzy Luftmann – dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Świętnie w gminie Wolsztyn. O ten tytuł dla niego wnioskował Oddział Okręgowy „Civitas Christiana” w Poznaniu.

Jerzy Luftmann to pomysłodawca i organizator wielu działań o charakterze kulturalnym, społecznym oraz formacyjnym w gminie i w powiecie. I tak już np. w 2008 roku był on m. in. pomysłodawcą i współorganizatorem odbywającego się odtąd w październiku każdego roku „Konkursu Wiedzy o Janie Pawle II” dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy i powiatu. Najbardziej jednak znanym jego dziełem jest organizowany już od 20 lat „Festiwal Piosenki Religijnej im Św. Jana Pawła II”, poprzedzany warsztatami muzycznymi dla uczestników festiwalu, prowadzonymi przez profesjonalnych muzyków i muzykologów. Każdego roku bierze w nim udział ponad 300 młodych ludzi, przede wszystkim z Polski. Ale także z Niemiec (Cottbus, Kolonia) z Litwy (Okręg Solecznicki). W roku 2013 w festiwalu wzięła udział rekordowa ilość 375 uczestników. Festiwal oprócz przesłuchań, warsztatów muzycznych i koncertu laureatów, to także szereg spotkań o wymiarze formacyjnym i religijnym. Od wielu lat ten festiwal wpisuje się nie tylko w życie religijne i kulturalne Świętna, ale także Powiatu Wolsztyńskiego i Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej, na terenie, której leży parafia Ciosaniec – współorganizator Festiwalu, do której Świętno przynależy.

Festiwal i wszystkie działania z nim związane stanowią ciekawe zjawisko kulturalne o charakterze społeczno – religijnym, nie tylko w diecezji, lecz także w całej zachodniej części Wielkopolski. Jest formą spotkań dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych, a więc okazją do tworzenia wspólnoty osób wrażliwych na te wartości, które dzisiaj ulegają widocznej dewaluacji. Ma on też niekwestionowany wymiar formacyjny i wychowawczy. Niezmiernie ważne jest i to, że poprzez festiwal przypominana jest postać Św. Jana Pawła II, który w 2009 roku na wniosek wolsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia został Honorowym Obywatelem Wolsztyna i Ziemi Wolsztyńskiej.

W 2005 roku Zespół Szkolno – Przedszkolny w Świętnie otrzymał imię Jana Pawła II. Inicjatorem tego był także Jerzy Luftmann. Jego wieloletnia praca wychowawcza w duchu papieskiego nauczania o wychowaniu młodzieży, przyczyniła się do tego, że wniosek o nadanie imienia szkole został przyjęty bardzo pozytywnie przez ówczesnego biskupa diecezjalnego Adama Dyczkowskiego.

Jerzy Luftmann jest wieloletnim działaczem harcerskim. Pełnił różne funkcje w ZHP aż do Komendanta Związku Drużyn ZHP w gminie Wolsztyn. To za jego kadencji rozwinęło się wolsztyńskie harcerstwo. Nie sposób opisać wielości działań patriotycznych, wychowawczych i społecznych drużyn harcerskich pod jego kierunkiem. Jako lider harcerski zawsze podkreślał, że autorytetem dla harcerzy powinien być Jan Paweł II.

Od 2000 r. jest on także organizatorem Halowych Mistrzostw „UE” w Piłce Nożnej im. Czesława Fidlera. W turnieju biorą udział drużyny piłkarskie dziewcząt i chłopców ze szkól podstawowych i uczniowskich klubów sportowych powiatu wolsztyńskiego. W odnowionej sali gimnastycznej grają drużyny, które przyjmują nazwy państw członków UE. Działanie ma duży walor sportowy, wychowawczy i edukacyjny. Od 15 lat organizowany jest też przez Jerzego Luftmanna turniej piłki nożnej ministrantów z dekanatu wolsztyńskiego i nowosolskiego.

Jako dyrektor szkoły i społecznik, inicjując wiele ważnych inicjatyw, dba on o wychowanie patriotyczne młodego pokolenia. Dzieci szkolne i przedszkolne od najmłodszych lat uczestniczą w uroczystościach patriotycznych, poświęconych kolejnym rocznicom Powstania Wielkopolskiego, upamiętnieniu rocznic mordu katyńskiego w 1940 r. przy posadzonym przed paru laty na placu szkolnym „dębie katyńskim”, a także w uroczystościach z okazji świąt państwowych i lokalnych; tych zwłaszcza, które potwierdzają to, że kiedyś mieszkali w Świętnie także Polacy.

Sama uroczystość w trakcie, której nadano ten tytuł, a którego wymiernym znakiem jest specjalnie wybity medal, miała miejsce w Chobienicach, w pięknie odrestaurowanym dziś obiekcie,- dawnym dworku hrabiego Ignacego Mielżyńskiego – człowieka zasłużonego dla idei niepodległościowej, powstańca wielkopolskiego i uczestnika wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku. W uroczystości jak każdego roku, uczestniczyło grono znanych ludzi – reprezentantów parlamentu, władz wojewódzkich, samorządu wszystkich szczebli, oraz ludzi lokalnego biznesu, oświaty i kultury. Nasze Stowarzyszenie reprezentowali – Karol Irmler i Włodzimierz Chrzanowski.

[Txt. Włodzimierz J. Chrzanowski, fot. Rozalia Kaczmarek]