Taki tytuł można by z powodzeniem nadać wystawie zdjęć drewnianych kościołów i kaplic cmentarnych w Wielkopolsce, jaką otwarto pod koniec marca w Centrum Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wolsztynie przy ulicy dr. Roberta Kocha 12. Wystawę zorganizowano w ramach obchodzonego w tym roku jubileuszu 1050 – lecia pierwszego biskupstwa na tej ziemi.
Wspomniana wystawa, która czynna będzie do 20 kwietnia, jest inicjatywą wolsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia „Civitas Christiana” przy współudziale wspomnianego Centrum. Złożyły się na nią zdjęcia nieżyjącego już od sześciu lat fotografa hobbysty i dokumentalisty – Stefana Florczaka, byłego pracownika tutejszego Urzędu Miejskiego.
Oblicza się, że w całym województwie wielkopolskim takich kościołów i kaplic cmentarnych zachowało się jeszcze około 250. Ponieważ nie sposób było pokazać ich wszystkich z powodu pewnych ograniczeń ekspozycyjnych, wyeksponowano jedynie 30 spośród owych 250, przyjmując kryterium – jeden obiekt z terenu jednego powiatu. Blisko 80 innych – jak się wydaje – równie ciekawych pokazano na ekranie w formie medialnej.
Te drewniane obiekty sakralne – kościoły i kaplice, to bez wątpienia jedna z wielu perełek naszego województwa. Są one nie tylko cennym zabytkiem historycznym, obiektem sprawowania kultu religijnego, ale stanowią też nieocenione źródło wiedzy, legend i ludowych podań. Prawie w każdym z nich znajdują się dzieła sztuki z różnych epok, począwszy od gotyku, przez barok, po czasy współczesne. Jak można zobaczyć na wystawie, każdy z tych obiektów jest inny i pewnie w każdym z nich odnaleźć by można historię zapisaną w ich drewnianych belkach.
Drewniane kościoły i kaplice należą do szczególnej kategorii zabytków; są stosunkowo nietrwałym świadkiem dawnych czasów. Ubywa ich bowiem z każdym niemal rokiem, a szczególnie bolesnym jest fakt zniszczeń, kradzieży i – niestety – podpaleń…
Myślę, że Stefan Florczak miał tego świadomość i dlatego – jak powiedziała obecna na otwarciu i wyraźnie wzruszona wdowa po zmarłym autorze zdjęć, pani Jagoda Florczak – tak bardzo pieczołowicie starał się, aby ich obraz zachować.
W otwarciu wystawy obok członków Stowarzyszenia, rodziny, byłych kolegów i znajomych nieżyjącego autora zdjęć, uczestniczyli także przedstawiciele lokalnego samorządu – gminy i powiatu Był też obecny Karol Irmler – przewodniczący Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia w Poznaniu, który w swoim krótkim wystąpieniu, odnosząc się do zorganizowanej przez Stowarzyszenie wystawy jako pewnego wydarzenia kulturalnego, wskazał na związki wiary i kultury, podkreślając wagę społecznego nauczania świętego Jana Pawła II w tym zakresie…
Fot. Głos Wolsztyński
Włodzimierz Chrzanowski