„Chrzest Polski i jego cywilizacyjne i kulturowe znaczenie” w Trzemesznie

24 listopada trzemeszeński Oddział Stowarzyszenia zorganizował wykład ks. prof. dr hab. Bogdana Czyżewskiego pt. „Chrzest Polski i jego cywilizacyjne i kulturowe znaczenie”.

Wykład wpisujący się w tematykę tegorocznych obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski otworzyła wiceprzewodnicząca Oddziału – Teresa Kowalska. Wśród przybyłych gości nie zabrakło burmistrza Trzemeszna – Krzysztofa Derezińskiego, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP – ks. prał. Piotra Kotowskiego oraz radnych miejskich.

W wykładzie połączonym z prezentacją multimedialną ks. prof. Czyżewski przypomniał zebranym w jakich okolicznościach doszło do przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Zwrócił przy tym uwagę na duchową przemianę władcy Polan, o której wspominają w swoich opracowaniach również profesorowie Andrzej Nowak i Krzysztof Ożóg. Mieszko przez przyjęcie chrztu od Czechów wykazał się dalekowzrocznością i uchronił kiełkujący Kościół przed wpływami niemieckimi.  Akt przyjęcia chrześcijaństwa wprowadzał także młode państwo w orbitę kultury zachodnioeuropejskiej, znacząco podnosząc jego prestiż. Świadczy o tym chociażby przybycie cesarza Ottona III w pielgrzymce do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie w roku 1000 oraz koronacja Bolesława Chrobrego w 1025 r.

W wystąpieniu nie zabrakło odwołań do nielicznych, najstarszych źródeł dotyczących dziejów Polski ujętych w Kronice Thietmara oraz Dagome Iudex.

W dyskusji kończącej wykład podkreślono znaczenie Trzemeszna dla początków państwowości polskiej. Według podań to właśnie stąd wyruszył w swoją misję do Prus i to tutaj pierwotnie pochowano ciało św. Wojciecha, przeniesione następnie do Gniezna.

[txt. i fot. Szymon Szczęsny]