XX Gnieźnieńskie Dni Rodziny Miasta i Powiatu

25 października w auli Collegium Europejskiego odbyła się konferencja z okazji XX Gnieźnieńskich Dni Rodziny organizowanych przez Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana’’ pt. ,,Rodzina na całe życie”.

Celem kolejnych Dni Rodziny jest podjęcie refleksji, a także inicjatyw związanych z aktualną sytuacją małżeństwa i rodziny w rzeczywistości dzisiejszej Polski i świata, w jedności z nauczaniem św. Jana Pawła II.

Przygotowanie do konferencji stanowiły dwa wcześniejsze dni spotkań. Zarówno w czwartek jak i w piątek zainteresowani uczestniczyli w wykładach odbywających się w gnieźnieńskiej siedzibie przy Bernardyńskim Rynku. Wystąpienia objęły dwa główne tematy: „Święty Jan Paweł II – Papież Rodziny” oraz „Modlitwa – Nadzieją dla Rodziny”.

Dni Rodziny w Gnieźnie

Spotkanie odbyło się w auli Collegium Europejskiego UAM w Gnieźnie.

Główne spotkanie zaplanowane na sobotę rozpoczęło się od wprowadzenia dokonanego przez Karola Irmlera Przewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana’’ w Poznaniu. Podkreślając samorządowe formy pomocy rodzinie, oparł się na przykładzie zielonogórskiej Karty Rodzin ,,ZGrana Rodzina”, która jest o tyle nietypowa w stosunku do innych, że otrzymać ją może rodzina nawet z jednym dzieckiem, a do karty tej dołączyło około 220 lokalnych partnerów biznesowych oferujących ulgi i rabaty.

Dni Rodziny w Gnieźnie

Wprowadzenia dokonał Karol Irmler – Przewodniczący Oddziału Okręgowego Civitas Christiana w Poznaniu.

Pierwszą  prelekcję wygłosiła Agnieszka Anna Horoszczak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Wykład „Samorząd pomocą dla rodziny” miał na celu przybliżenie funkcjonowania samorządu lokalnego i form pomocy dla rodzin dysfunkcyjnych, borykających się z różnymi problemami.
,,Najdoskonalsze przepisy nie zastąpią rodziny. Silna rodzina jest jednym z zasobów wspólnoty lokalnej i samorządu. To w rodzinie wykuwa się kapitał społeczny osób, które w dorosłym życiu będą funkcjonowały w lokalnej wspólnocie ‘’- zaznaczała dyrektor PCPR-u.

Dni Rodziny w Gnieźnie

Agnieszka Anna Horoszczak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, zaprezentowała wykład „Samorząd pomocą dla rodziny”.

Kolejnym gościem był dr Ireneusz Jabłoński, członek Zarządu i ekspert Centrum im. Adama Smitha, były burmistrz Łowicza. Autor licznych komentarzy i artykułów na tematy ekonomiczne w mediach, a także przewodniczący Rady Programowej Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny w Warszawie.   W swym wystąpieniu pt: ,,Rodzina receptą na kryzys”  zwrócił uwagę m.in. na niewłaściwe funkcjonowanie pomocy socjalnej, wskazując na potrzebę zmian, które pomagałoby kształtować takie postawy jak: odpowiedzialność, pracowitość, gospodarność, dbałość o własne i wspólne dobro.
To, co dziś politycy próbują nazywać polityką prorodzinną to zbiór chaotycznych i przypadkowych instrumentów ustanawianych w funkcji bieżących potrzeb propagandowych. Mimo przeznaczanych na ten cel jest sporo pieniędzy podatników, to efekt końcowy jest niewielki” – mówił Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha.

Dni Rodziny w Gnieźnie

Dr Ireneusz Jabłoński, zaprezentował wystąpienie ,,Rodzina receptą na kryzys”.

 Dr Ireneusz Jabłoński  dokonał także wręczenia Certyfikatów Kandydata Przyjaznego Rodzinie w ramach ogólnopolskiej kampanii  ,,Rodzina ma głos!”

Jaki jest cel kampanii?

Kampania „Rodzina ma głos!”, ma zachęcić Polaków do świadomego oddania głosu, podczas listopadowych wyborów samorządowych, na kandydatów, którzy z pełnym zaangażowaniem będą pracować na rzecz rodzin, przestrzegając zasad spisanych w wytycznych Samorządowca Przyjaznego Rodzinie.

Kto daje Certyfikat?

W ramach akcji „Rodzina ma głos!” lokalni pełnomocnicy poszukują kandydatów, którzy pragną działać zgodnie z wartościami określonymi w wytycznych. Przyszli samorządowcy, wybrani przez lokalne kapituły, składające się z liderów opinii, otrzymują Certyfikat Kandydata Przyjaznego Rodzinie. Wspólna praca i bezinteresowne zaangażowanie kapituł i pełnomocników w tej kampanii zagwarantują, że Certyfikaty będą przyznane rzetelnie i z należytą rozwagą.

Samorząd może realnie wesprzeć rodzinę. To on odpowiada za bezpieczeństwo, edukację, kulturę czy politykę społeczną. Przede wszystkim nie powinien przeszkadzać tylko wspierać rodziców w wypełnianiu ich podstawowej roli, wychowawców i opiekunów swoich dzieci. Może to robić choćby przez odpowiednią organizację szkół, przedszkoli oraz oferty kulturalnej” – mówi Ireneusz Jabłoński, przewodniczący rady programowej Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.

W czasie Konferencji Certyfikaty Kandydata Przyjaznego Rodzinie otrzymali :

Pani Teresa Felicja Piskorż
KW. Prawicowa i Solidarna Września

Pani Grażyna Kozanecka
KW. Ziemia Gnieźnieńska -Gniezno XXI

Pan Sebastian Błochowiak
KW. Prawo i Sprawiedliwość

Pan Jaromir Wincenty Dziel
KW.  Komitet Wyborczy Wyborców Jaromira Dziela

Pan Maciej Elantkowski
KW.  Ziemia Gnieźnieńska-Gniezno XXI

Pan Robert Gaweł
KW. ZIEMIA Gnieźnieńska , Gniezno XXI

Pan KRZYSZTOF JAN Goclik
KW. Prawo i Sprawiedliwość. Żnin

Pan Michał Kotlarski
KW. Prawo i Sprawiedliwość. Konin

Pan Marcin Makohoński
KW. Prawo i Sprawiedliwość

Pan Krzysztof Jan Ostrowski
KW. Ziemia Gnieźnieńska – Gniezno XXI

Pan Ramzes Temczuk
KW. Prawo i Sprawiedliwość

Pan Marcin Tomczak
KW. Ziemia Gnieźnieńska, Gniezno XXI

Pan Krzysztof Zalaszewski
KW. Ziemia Gnieźnieńska -Gniezno XXI

Samorządowcy z wręczonymi certyfikatami.

Samorządowcy z wręczonymi certyfikatami.

Samorządowcy przyjaźni rodzinie zobowiązali się do :

  1. Pełnego zaangażowania w pracę na rzecz wspólnoty, która powierzyła mi mandat.
  2. Kierowania się w działalności publicznej zasadami wyrosłymi z kultury zakorzenionej
w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu.
  3. Wspierania małżeństwa (związku kobiety i mężczyzny) oraz rodziny jako naturalnego środowiska wychowywania dzieci.
  4. Podejmowania i wspierania inicjatyw zwiększających rolę rodziców w procesach edukacyjnych.
  5. Wspierania nauczycieli i wychowawców w promowaniu naturalnych wzorców życia rodzinnego oraz ochronie dzieci i młodzieży przed deprawacją.
  6. Promowania tradycji i historii wspólnoty lokalnej z poszanowaniem integralności państwa i dziedzictwa narodowego.
  7. Wspierania instytucji samorządowych (organizatorów kultury, nauki i sportu) w działaniach dla rozwoju rodziny, zgodnie z utrwalonymi tradycją normami, zasadami i wartościami.
  8. Dysponowania i zarządzania pieniędzmi publicznymi, według zasady roztropności, oszczędności i celowości ich wydawania.
  9. Finansowania w pierwszej kolejności podstawowych potrzeb wspólnoty.
  10. We wszystkich działaniach publicznych kierowania się prawym sumieniem w oparciu o zasady sprawiedliwości, uczciwości i roztropności.

[txt. Ewelina Goździewicz, fot. Szymon Szczęsny]

 Więcej informacji na temat kampanii na stronie:

 http://www.rodzinamaglos.pl/

http://www.centrumzyciairodziny.org/

 Współorganizatorzy Gnieźnieńskich Dni Rodziny Miasta i Powiatu:

Porozumienie „Gniezno dla Życia”

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gnieźnie

Duszpasterstwo Rodzin w Gnieźnie

Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny