X Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku

Uroczysta Gala X Jubileuszowego Międzynarodowego Konkursu Artystycznego im. Włodzimierza Pietrzaka – „Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem” odbyła się 2 marca 2019r.  w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku. Konkurs odbywał się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w 100 lecie Odzyskania Niepodległości.

Celem konkursu jest pokazanie piękna otaczającego nas świata i promowanie młodych artystów. Twórczość artystyczna jest doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu, służącym rozwojowi osobowości dzieci i młodzieży, a także odkrywaniu talentów wśród dzieci niepełnosprawnych. Celem konkursu jest także przypomnienie postaci Włodzimierza Pietrzaka i jego twórczości poetyckiej. Tematami przewodnimi konkursu w kategoriach: fotografia i prace plastyczne były: – Polska, moja Ojczyzna, Moja rodzina, Nigdy więcej wojny, Łączy nas sport, Szczęśliwy, kto sobie Patrona, Józefa ma za Opiekuna… W edycji recytatorskiej konkursu wzięło udział 33 uczestników w wieku od 9 do 22 lat, recytując trudną poezję Włodzimierza Pietrzaka, nadając jej własną często niepowtarzalną i ciekawą interpretację. W kategorii plastycznej konkursu otrzymano 385 prac od uczestników z Polski, Australii, Kazachstanu, Stanów Zjednoczonych Ameryki i Republiki Południowej Afryki, a w kategorii fotograficznej nadesłano na konkurs 183 fotografie. Przez 10 lat przez konkurs przewinęło się blisko 12 tysięcy uczestników. Jak zauważyła dr Beata Michalak – przewodnicząca jury edycji artystycznej konkursu – najbardziej urzekające są prace najmłodszych uczestników. One są takie świeże, one są takie bezpośrednie i pokazują, że dziecięca wyobraźnia nie zna granic.

Obecny na Gali poseł Ryszard Bartosik przekazał na ręce dyrektora konkursu Macieja Koniecznego okolicznościowy list od Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego. „Dziękuję Państwu za uwrażliwianie młodzieży na polską historię i kulturę, za upamiętnianie postaci i twórczości Włodzimierza Pietrzaka, patrona konkursu, a przede wszystkim za umacnianie patriotyzmu młodych artystów uczestniczących w tym cennym przedsięwzięciu” – napisał Marszałek Sejmu  Marek Kuchciński.  Podkreślił także, że kolejna edycja konkursu udowodniła, że młodzi ludzie bez względu na miejsce swojego zamieszkania potrafią z ogromnym zaangażowaniem zainteresować się kulturalnym dziedzictwem i historią swojej Ojczyzny, tworząc tym samym wspólnotę ludzi dumnych z narodowej tradycji. Okolicznościowy adres do twórców konkursu skierował także starosta turecki, Dariusz Kałużny wielkopolska kurator oświaty, Elżbieta Leszczyńska oraz przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Tomasz Nakielski.

Z okazji X Jubileuszowej edycji konkursu jego twórcom oraz mecenasom wręczone zostały Honorowe Odznaki  Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Odebrali je dyrektor i pomysłodawca konkursu, przewodniczący Oddziału „Civitas Christiana” w Turku – Maciej Konieczny, a także dr Beata Michalak, dr Anna Sobczyk-Gąsiorek, dr Małgorzata Ratajczyk, prof. dr hab. Hanna Maria Ograbisz-Krawiec, prof. dr hab. Marek Szyryk – wieloletni członkowie kapituły konkursu i wykładowcy Wydziału Artystycznego UAM w Kaliszu oraz pan Ludwik Bogdan Greber – donator konkursu.

Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku przyczynia się nie tylko do rozwoju wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży, ale także do promowania zapominanej już dziś postaci i twórczości Włodzimierza  Pietrzaka. Prezydent RP Andrzej Duda obejmując konkurs swoim patronatem napisał do organizatorów, że jest to cenna inicjatywa edukacyjno – artystyczna, która uwrażliwia na polską historię, kulturę i tradycję (….) „upamiętnia postać i twórczość Włodzimierza Pietrzaka, patrona Konkursu, poety prozaika i powstańca warszawskiego; w przekonaniu, że udział w kolejnych edycjach tego wydarzenia przyczynia się do umacniania patriotyzmu młodych artystów oraz rozwoju ich talentów i osobowości”.

Tekst: Karol Irmler

 

O wydarzeniu mówiło także wydanie Teleskopu z 2.03.2018 – zamieszczamy link:

https://poznan.tvp.pl/41567978/02032019-godz1830

 

Zdjęcia: Sławomir Zasadzki