„Więzienne lata Prymasa Stefana Wyszyńskiego 1953-1956” to tytuł wystawy, którą można było zwiedzać od 3 – 13 sierpnia 2013 r. w gnieźnieńskim lokalu Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana’’ w Gnieźnie.
Uroczysta prezentacja tej wystawy odbyła się dokładnie w 112. Rocznice urodzin Kardynała Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz w 2. Rocznicę odsłonięcia Tablicy Wotum Prymasowi Tysiąclecia na lokalu Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana’’ w Gnieźnie. Otwarcia wystawy w Gnieźnie dokonała Przewodnicząca Oddziału w Gnieźnie Ewelina Goździewicz zaznaczając – ,, W tym roku w maju Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana’’ przyjęło patronat Ks. Prymas Stefana Wyszyńskiego jest to wielkie wyróżnienie ale przede wszystkim zobowiązanie, zobowiązanie do budowania pamięci Prymasa Tysiąclecia, w szczególności przez nasz gnieźnieński oddział stowarzyszenia. Postać Stefan Kardynał Wyszyński jest kluczowa dla zrozumienia dziejów Kościoła i Polski w XX stuleciu. Dziś spotykamy aby prowadzić działania , które są ukierunkowane są do budowania pamięci postać i nauczanie kard. Stefana Wyszyńskiego, przez mieszkańców naszego miasta, a w szczególności przez młode pokolenie, pragniemy zachęcić młodzież do refleksji, do obejrzenia tej wystawy…’’.
Przybliżenia szczegółowego tematu wystawy dokonał zaproszony na tę uroczystość przedstawiciel IPN z Białegostoku dr Waldemar F. Wilczewski . W bardzo ciekawy sposób przybliżył postać Prymasa jako człowieka i kapłana, jego życiorys, zaangażowanie i umiłowanie dla narodu polskiego, zaznaczając także bliskie Prymasowi Tysiąclecia kwestie społeczno-gospodarcze, a także przybliżając poszczególne miejsca więzień Prymasa. Interesującym elementem wystąpienia dr W. F. Wilczewskiego były zapisane przez Prymasa Tysiąclecia w czasie odosobnienia 10 rad na co dzień ,,Timete Deum’’ ( ,,Timete Deum et Illi honorem’’, Bójcie się Boga i oddajcie Mu cześć):
- Mów mało- żyj bez hałasu- cisza
- Czyń wiele, lecz bez gorączki, spokojnie.
- Pracuj systematycznie.
- Unikaj marzycielstwa – nie myśl o przyszłości, to rzecz Boga.
- Nie trać czasu, gdyż on do Ciebie nie należy: życie jest celowe, więc i każda w nim chwila.
- We wszystkim wzbudzaj dobre intencje.
- Módl się często wśród pracy: sine me nihil potestis facere.,, Beze mnie niec nie możesz uczynieć ‘’ (J 15,5).
- Szanuj każdego, gdyż jesteś odeń gorszy: Bóg pysznym się sprzeciwia.
- Omnia custodia custodi cor tuum guia ex vita procedit ( omni custodia serva cor tuum, guitar ex ipso vita procedit … z całą pilnością strzeż swego serca, bo życie ma tam swoje źródło ( Prz 4 , 23).
- Misericordias Domini in aeternum cantabo! ( ,,Na wieki będę opiewał łaski Pana”, a czemu nie ‘’ ,,Miłosierdzie Boże na wieki opiewać będę Ps 89) .
–przedstawił W. Wilczewski.
Autorką wystawy,która przedstawiana jest w różnych zakątkach kraju jest Renata Gieszczyńska z pionu edukacyjno-naukowego Delegatury IPN w Olsztynie wspólnie z delegaturą z Białegostoku. Na wystawie prezentowane były fotografie, kopie dokumentów ukazujące okres uwięzienia prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego. Większość zdjęć pochodzi ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego w Warszawie oraz IPN i księży Marianów.
W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział: Ks. Kan Jan Kasprowicz asystent kościelny gnieźnieńskiego oddziału, Przewodniczący Oddziału Okręgowego w Poznaniu Karol Irmler, a także samorządowcy, działacze ,,Solidarności ’’,mieszkańcy Gniezna-świadkowie wydarzeń związanych z obecnością Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Gnieźnie oraz lokalni dziennikarze.
Po uroczystym otwarciu o godz. 12,00 w Katedrze gnieźnieńskiej odbyła się Msza Święta w intencji Beatyfikacji Sługi Bożego Kard Stefana Wyszyńskiego, sprawowana pod przewodnictwem Ks. Kan Jana Kasprowicza.
[txt. Ewelina Goździewicz]