W dniach od 3-6 września 2015 r. członkowie Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana’’ z Wielkopolski uczestniczyli w jesiennej sesji Ośrodka Formacji Katolicko- Społecznej. Od kilku lat naszą sesję organizujemy w Łebie . Podczas tych kilku dni grupa około 70 uczestników miało możliwość edukacji i formacji duchowej. Rozpoczęcie kolejnej sesji otworzył Przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego w Poznaniu Karol Irmler.
Pierwszym blokiem tematycznym ośrodka, było przypomnienie postaci Świętego Jakuba Starszego, apostoła, jednego z pierwszych męczenników chrześcijaństwa. Jego kult, bardzo popularny w całej Europie w średniowieczu, ma swój istotny ośrodek w Łebie i okolicy. Jan Kiśluk – Wiceprezes Koła Przewodników Terenowych w Lęborku oraz Tadeusz Krawczyk – Wiceprezes Oddziału Regionalnego PTTK w Słupsku, współtwórcy rewitalizacji Pomorskiego szlaku św. Jakuba szczegółowo przedstawili przebieg szlaku Pomorskiej Drogi św. Jakuba – Camino de Santiago oraz dziedzictwo Ziemi Lęborskiej. Dopełnieniem tej części było podjęcie tematu pt.: ,,Święci w historii Kościoła – Kult św. Jakuba Większego Apostoła” przedstawionego przez Ewelinę Goździewicz.
W czasie rozmów z członkami Stowarzyszenia, często pojawiają się pytania dotyczące tematyki współczesnych zagrożeń rodziny, stąd potrzeba przeanalizowania i zastanowienia się nad tymi problemami. Temat ten doskonale przedstawił wieloletni członek Stowarzyszenia Jacek Stróżyński, w wystąpieniu i dyskusji pt: ,,Społeczno – kulturowe zagrożenia współczesnej rodziny”.
W czasie naszego pobytu wspólnotowa Msza Święta miała miejsce w Kościele pw. Świętego Jakuba Większego w Łebie.
Propagowanie Nauki Społecznej Kościoła jest dla naszego Stowarzyszenia ważnym zadaniem. Błogosławiony Adolf Kolping został przez Jana Pawła II doceniony jako jeden z jej głównych prekursorów. Dlatego też uczestnicy jesiennej sesji spotkali się z prezesem dzieła Kolpinga Ks. Zenonem Myszkiem w Rybackim Centrum Kultury i Formacji ,, Boleniec ” w Łebie. Zapoznano się z działaniami i funkcjonowaniem Rodziny Kolpinga w diecezji pelplińskiej, które jest częścią międzynarodowego dzieła założonego i ukształtowanego przez błogosławionego księdza Adolfa przed 150-laty. Do 1939 r., w Diecezji Chełmińskiej, znane było jako Towarzystwa Czeladników Katolickich. Współcześnie są to samopomocowe organizacje parafialne funkcjonujące jako katolickie, rodzinne i życiowe wspólnoty kształcenia i akcji.
Spędzone w Łebie cztery nasycone wiedzą dni, rozwijające wspólnotę oraz bogate merytorycznie i duchowo. Liczymy, że uczestnicy wyjechali zadowoleni, a czas spędzony w Łebie, będzie dla nich nie tylko miłym wspomnieniem, ale też merytorycznym fundamentem w życiu i pracy w oddziałach Stowarzyszenia.
[txt. Ewelina Goździewicz, fot. Szymon Szczęsny]