Święty Józef na straży rodziny

W dniu 3 października 2015 r. już po raz dwudziesty Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” udało się do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Podobnie jak przed rokiem pielgrzymkę poprzedziło zebranie poszerzonego składu Rady Głównej, podejmujące kwestie dotyczące tematyki rodzinnej.

fot. Szymon Szczęsny

Istotnym punktem w programie spotkania, poprowadzonego przez przewodniczącego Stowarzyszenia Tomasza Nakielskiego oraz sekretarza Rady Głównej Romualda Gumienniaka było przyjęcie Uchwały Programowej na rok 2016. W jej kwestie merytoryczne wyznaczone hasłem „Naród kroczący ku przyszłości”, wprowadził uczestników ks. dr Marek Żejmo. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na wieloaspektowe podejście do samego pojęcia naród. W ujęciu linearnym oczywistym jest, że każdy naród posiada przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Jednak współczesna mentalność inspirowana przez różne środowiska, próbuje dokonać dekonstrukcji tego niewygodnego dla niej starego systemu. Jego najważniejszymi częściami składowymi są religia chrześcijańska, grecka filozofia i rzymskie prawodawstwo. Odcięcie od przeszłości ma pozwolić na wykreowanie przyszłości jako totalnej przychylność dla każdej, nawet najbardziej szokującej inności. Stąd niezwykle ważne jest uważne przyglądanie się zachodzącym procesom integracji europejskiej, będącej obecnie nieodłącznym elementem kształtującym jutro naszej Ojczyzny. Duchowny nawiązał przy tym do słów kard. Stefana Wyszyńskiego: „O ile naród nie może i nie powinien odgradzać się od dorobku innych, o tyle na straży powinien postawić swego ducha, by uchronić się przed rozkładowymi prądami, które płyną z narodów chorych”.

fot. Szymon Szczęsny

Wykład ks. dr Marka Żejmo:

Zasadniczy projekt uchwały został zaprezentowany przez wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Marka Korycińskiego. Jej centralnym punktem jest kontynuowanie procesu formacji w oparciu o katolickie nauczanie społeczne oraz program duszpasterski Kościoła. Podkreślając znaczenie otwartego 4 października br. w Rzymie, XIV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów i nawiązując do nauczania Prymasa Tysiąclecia oraz św. Jana Pawła II, również Stowarzyszenie jest zobligowane do rozpatrzenia aspektów związanych z powołaniem i misją rodziny w Kościele i świecie współczesnym. Uchwała uwzględniła w przyszłorocznym programie wielkie znaczenie zagadnień z zakresu kultury oraz samorządności. Natomiast 1050 rocznica Chrztu Polski może stanowić inspirację dla działań z zakresu problematyki historyczno-patriotycznej. Uchwała po dyskusji i niewielkich korektach została przyjęta przy jednym głosie wstrzymującym się.

fot. Szymon Szczęsny

Druga część zebrania dotyczyła nowej formuły dwumiesięcznika „Społeczeństwo”. O wprowadzonych zmianach poinformował redaktor naczelny – ks. prof. Stanisław Skobel. W nowej odsłonie czasopismo ma mieć bardziej polski charakter i zawierać więcej treści pochodzących od rodzimych autorów. Podjęto starania o wprowadzeniu „Społeczeństwa” na indeks czasopism punktowanych Ministerstwa Nauczania i Szkolnictwa Wyższego.

fot. Szymon Szczęsny

Szczególnym gościem spotkania był ks. Davide Vicentini – dyrektor Foundazione Giuseppe Toniolo z Werony, która jest współtwórcą kolejnych numerów dwumiesięcznika. Wydawane przez fundację czasopismo „La Societa” było do tej pory głównym dostarczycielem treści dla „Społeczeństwa”. Ocenił on bardzo pozytywnie zaproponowane zmiany, wykazując przy tym obopólne korzyści płynące z polsko-włoskiej współpracy. Don Davide wraz z ks. dr Dariuszem Wojteckim, pełniącym rolę tłumacza, omówił historię powstania fundacji, której początki sięgają obrad soboru watykańskiego II. Związana z nim konieczność powołania instytucji umożliwiającej dialog świata kościelnego ze światem laickim wyznaczyło misję organizacji aktualną do dziś. W swoim wystąpieniu bogatym w nawiązania do Katolickiej Nauki Społecznej stwierdził, że: „Doktryna społeczna to przede wszystkim duchowość, która rozgrywa się w środku problemów którymi na co dzień żyjemy. Wiedząc, że nie są to problemy które osądzają nasze życie i powodują brak marzeń stajemy się wolni”. Z dużym zainteresowaniem zgromadzeni wysłuchali informacji o sztandarowym projekcie fundacji, jakim od pięciu lat jest Festiwal Nauczania Społecznego, który gromadzi co roku w Weronie wielu zainteresowanych.

fot. Szymon Szczęsny

Najistotniejszym punktem spotkania była uroczysta Msza św. w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, będącej narodowym Sanktuarium św. Józefa z Nazaretu. Pielgrzymi, członkowie i sympatycy Stowarzyszenia z całej Polski mieli możliwość uczestnictwa w Eucharystii której przewodniczył Biskup Ordynariusz Kaliski Edward Janiak.

fot. ks. M. Puchała (Radio Rodzina Kalisz)

Słowa homilii do zgromadzonych skierował koncelebrans ks. bp Łukasz Buzun. Nawiązał w niej do hasła tegorocznej pielgrzymki: „Rodzina Bogiem silna”. Wskazał na fundamentalne zadania rodziców w procesie wzrastania młodego człowieka. Podkreślił przy tym, że podstawowym odniesieniem do Boga w życiu dorosłym jest doświadczenie osobistej relacji z ojcem – bezpośrednie lub pośrednie. Podobnie matka – zauważył ks. biskup – która dla dziecka jest niejako pierwszą kapłanką, uczy go bowiem modlitw, składania rąk, klękania przed Bogiem. Aby rodzina była silna Bogiem, musi być otwarta na Jego obecność, musi Nim żyć i musi go stawiać na pierwszym miejscu.Ziarno wzrasta na dobrej glebie, gdzie jest dobry klimat. I żeby rodzina była takim miejscem, musi ciągle użyźniać się, stawać dobrą glebą poprzez otwarcie na Boga obecnego w Eucharystii, modlitwie i  słowie Bożym. Rodzina Bogiem silna to matka i ojciec silni Bogiem – powiedział bp Buzun. Duchowny przypomniał na koniec słowa dwóch wielkich postaci dla Kościoła, św. Jana Pawła II oraz Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego. Pierwszy z nich  nauczał w swoim pontyfikacie, że jeżeli rodzina będzie silna Bogiem, to i naród będzie Nim silny. Ta prawda wybrzmiewała także w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia, który zaznaczył, że dla narodu najważniejszą siłą i bastionem jest właśnie rodzina.

fot. ks. M. Puchała (Radio Rodzina Kalisz)

Homilia ks. bp Łukasza Buzuna:

Nieodłączną częścią kaliskiej pielgrzymki jest akt zawierzenia rodzin Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” patronowi sanktuarium. W Kaplicy Cudownego Obrazu św. Rodziny w imieniu wszystkich zgromadzonych o wstawiennictwo prosił bp Edward Janiak. Modlono się także o rychłą beatyfikację Kard. Stefana Wyszyńskiego, patrona Stowarzyszenia oraz w intencjach prac synodu biskupów. Całą uroczystość uświetnił występ scholi dziecięcej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Raszkowie. Wielkim przeżyciem dla uczestników była obecność w Kaliszu relikwii św. Jana Pawła II, dla których był to kolejny przystanek w peregrynacji po Oddziałach Stowarzyszenia.

fot. ks. M. Puchała (Radio Rodzina Kalisz)

[txt. Szymon Szczęsny, fot. Szymon Szczęsny, ks. Mateusz Puchała (Radio Rodzina Kalisz)]

Galeria zdjęć:

Artykuł ukazał się w listopadowym numerze czasopisma

logo-strony-1024x331