Wykład zatytułowany „Duchowe, kulturowe i polityczne znaczenie Chrztu Polski” odbył się 26 października w Sierakowie. Zebranych z tematem zapoznał prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historii Państwowej Akademii Nauk w Poznaniu.
Spotkanie rozpoczęła przewodnicząca miejscowego Oddziału Stowarzyszenia – Danuta Sroka, witając m.in. obecnego na wykładzie burmistrza Sierakowa – Pana Witolda Maciołka.
Chrzest Polski miał bez wątpienia olbrzymie znaczenie w kształtowaniu polskiej tożsamości. W swoim wystąpieniu prof. Kucharczyk zwrócił uwagę na wpływ chrześcijaństwa w umacnianiu władzy księcia Mieszka I i jego następcy pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. To właśnie sprowadzonemu w celu ewangelizacji kraju duchowieństwu zawdzięczamy m. in. wprowadzenie pisma, stosowanie kalendarza czy powstanie pierwszych budowli murowanych. Można wręcz stwierdzić, że najważniejsze wartości społeczne wykształciły się w cieniu katedr i uniwersytetów.
Niebagatelne znaczenie dla rozwoju kraju mieli święci patroni, w tym szczególnie dwóch pierwszych – św. Wojciech oraz św. Stanisław ze Szczepanowa, których męczeńska śmierć stanowiła filary dla kiełkującej wiary społeczeństwa. Równie ważną rolę odegrała, jako jedyny święty władca Polski – św. Jadwiga Andegaweńska, która swoją postawą doprowadziła do chrystianizacji Litwy i wielowiekowej współpracy obu państw. Efektem tych podwalin była rola Polski w okresie nowożytnym. Jako „przedmurze chrześcijaństwa” Rzeczpospolita Obojga Narodów stała się obrońcą wiary katolickiej nie tylko wobec zagrożenia płynącego z południa od muzułmańskich Turków, ale również ze wschodu i Carstwa Rosyjskiego.
Głęboki związek z wiarą katolicką obserwujemy również w późniejszych wiekach. Doskonały tego przykład stanowi twórczość poetów doby romantyzmu oraz praca organiczna księży, szczególnie w Wielkopolsce. Doniosła rola duchowieństwa ukazała się również w okresie walki z dwoma totalitaryzmami – nazistowskim i komunistycznym. W tym czasie za sprawą swojej propolskiej działalności, byli oni jedną z najbardziej prześladowanych grup społecznych, czego przykładem jest chociażby historia kard. Stefana Wyszyńskiego.
W wykładzie prof. Kucharczyka nie zabrakło licznych odwołań do nauczania św. Jana Pawła II. Jego zaangażowanie w obalenie reżimu komunistycznego, jak i wpływ na ukształtowanie współczesnego świata jest wciąż odkrywany na nowo. To właśnie nasz wielki papież zwracając uwagę coraz częstsze próby obalenia chrześcijańskiej tożsamości Europy, stwierdził, że Polska także dziś ma do wykonania zadanie strzeżenia jej duchowego dziedzictwa, bez którego przyszłość kontynentu jest poważnie zagrożona.
W spotkaniu uczestniczyli członkowie miejscowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, młodzież sierakowskich szkół oraz sympatycy Stowarzyszenia.
[txt. i fot. Szymon Szczęsny]