W ramach Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej członkowie Oddziału Okręgowego w Poznaniu zebrali się w dniach 17-19 marca 2015 r. w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla w Poznaniu-Morasku.
Nauki rekolekcyjne wygłosił ks. dr Grzegorz Chojnacki, pełniący obecnie funkcję Prodziekana ds. studenckich na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Dla niektórych uczestników było to kolejne spotkanie z duchownym, który prowadził już m.in. ubiegłoroczny wyjazd OFKS w Łebie. Temat tegorocznych przygotowań do Wielkiego Postu wyznaczyło hasło przewodnie: „Bóg pomaga mi w podejmowaniu kroków w przemianie mojego życia, każdej chwili, każdej sprawy, która składa się na moje zbawienie„.
Treść pierwszego kazania przebiegła w duchu rozważań nad mądrością. Ks. Grzegorz Chojnacki podkreślając jej niezaprzeczalną rolę we wprowadzaniu wiedzy w życie. Zwrócił również uwagę, że mądrość jest ściśle związana z bojaźnią, którą wyraźnie trzeba odróżnić od strachu i lęku. Za największy znak człowieczeństwa należy uznać połączenie mądrości z dobrocią, o czym wspominali już starożytni filozofie.
Dzień I – ks. Grzegorz Chojnacki o Mądrości.
Rozwinięciem wtorkowych nauk stanowiło środowe kazanie. Poruszono w nim zagadnienie wiary i pobożności jako elementów uzupełniających mądrość człowieka, przez którą możemy poznać wiarę w Boga. W wyraźny sposób zostały rozróżnione religijność, wiara i wspólnota Kościoła jako elementów koniecznych do zrozumienia prawdziwej istoty wiary.
Dzień II – ks. Grzegorz Chojnacki o Wierze i Pobożności
W historii Polski dwie osoby są szczególnie związane z rozwojem kultu Miłosierdzia Bożego – św. Faustyna Kowalska oraz jej duchowy opiekun – bł. ks. Michał Sopoćko. Przez analizę zapisków ujętych w prowadzonych przez nich dziennikach, ks. Grzegorz Chojnacki podkreślił znaczenie Miłosierdzia Bożego w planie zbawienia człowieka. Odniósł się również do należytej interpretacji Obrazu Jezusa Miłosiernego.
Dzień II – ks. Grzegorz Chojnacki o Miłosierdziu Bożym.
Ostatnie spotkanie zostało poświęcone walce duchowej, prowadzonej przez człowieka każdego dnia. Aby była możliwa i skuteczna człowiek powinien rozwijać omówione wcześniej: mądrość, wiarę i Miłosierdzie Boże. Dzięki nim uzyskujemy prawdziwą wolność, co stwierdza już św. Augustyn: „dobry człowiek jest wolny nawet jeśli jest niewolnikiem, natomiast zły człowiek jest niewolnikiem nawet gdy jest królem„. Nasza wolność wyraża się w Wielkim Sercu. Tylko ono jest w stanie wyprosić u Boga łaskę miłosierdzia i wspomóc nas w codziennej walce ze złem.
Dzień III – ks. Grzegorz Chojnacki o Walce Duchowej.
Tradycyjnie na spotkaniu formacyjnym odbyła się wspólna droga krzyżowa na terenie ośrodka rekolekcyjnego oraz pokaz filmu „Nie o Mary Wagner” w reżyserii Grzegorza Brauna. Opowiada on losy katoliczki Mary Wagner – obrończyni życia poczętego, więzioną za swoją działalność w Kanadzie.
[txt. i fot. Szymon Szczęsny]