Pod takim tytułem w Oddziale Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Sierakowie odbyły się wykłady dla młodzieży sierakowskich szkół – szóstych pierwszej tych klas Szkoły Podstawowej i klasy Liceum Ogólnokształcącego.
Wykładowi dla licealistów towarzyszyli członkowie „Civitas Christiana” oraz zaproszeni goście: pani Alina Prus z Zespołu Szkół w Sierakowie i pan Ryszard Jaskuła Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Sierakowskiej.
Wykłady wygłosił Jarosław Łożyński – sierakowianin, wielki pasjonat historii regionu, redaktor Sierakowskich Zeszytów Historycznych, autor publikacji „Przywoływanie zapomnianych bohaterów – Czesław Korek harcerz Szarych Szeregów”.
Jarosław Łożyński ukazał początki ruchu konspiracyjnego na terenie Sierakowa i okolic, zorganizowanego na przełomie lat 1940/1941. Mówił o Środowisku Szarych Szeregów, które powstało w oparciu o struktury i kontakty ze Związkiem Harcerstwa Polskiego. Podlegało rozkazom Okręgu Poznańskiego Związku Walki Zbrojnej.
Inspiratorem i kierownikiem powstania Szarych Szeregów w Sierakowie był phm. Czesław Korek. Przed wojną drużynowy 4 Drużyny Harcerskiej, urzędnik samorządowy, a podczas okupacji pracownik firmy handlu ziemiopłodami „Otto Vollmer”.
Phm. Czesław Korek z prowadzonej przez siebie 4. Drużyny Harcerzy im Stefana Czarneckiego w Sierakowie, zorganizował grupę konspiracyjną Szarych Szeregów, której zadaniem było zbieranie wszelkich ważnych informacji gospodarczych, informacji o dyslokacji niemieckich wojsk i żandarmerii, badanie nastrojów ludności niemieckiej i polskiej.
Raporty przewożone były do Poznania przez harcerzy – łączników lub Czesława Korka osobiście. Przeprowadzano również rozeznanie dla przygotowania miejsca zrzutów lotniczych na terenie Puszczy Noteckiej. Prowadzono również tajne nauczanie i zakonspirowane wypożyczanie książek polskich.
Jednym z celów Szarych Szeregów było sprawowanie opieki nad dziećmi, którym rodzice nie mogli poświęcać czasu z różnych przyczyn. Druhowie z Szarych Szeregów dbali o ich rozwój duchowy i intelektualny – zapobieganie ich demoralizacji i wynarodowieniu.
Według opracowania pana Mariana Woźniaka – mówił dalej pan Jarosław Łożyński, ważnym elementem konspiracyjnym były tzw. „Skrzynki”. Na sieci owych „skrzynek” opierał się cały system łączności konspiracyjnej.
W latach 1942-1944 sieć skrzynek była zorganizowana w Poznaniu, ale lokalizację wszystkich skrzynek znała tylko jedna osoba. Sieć skrzynek do łączności z obwodami, organizowały poszczególne inspektoraty rejonowe. Skrzynki łączyły też etapy każdej ze sztafet (etapowy systemem łączności konspiracyjnej). Dodatkowym zabezpieczeniem szczególnie ważnych „skrzynek” był system haseł i odzewów – zasady te często bagatelizowano i naruszano, co zwiększało liczbę dekonspiracji.
Następnie wykładowca omówił dokładnie działalność Czesława Korka, organizatora Ośrodka Szarych Szeregów w Sierakowie, żołnierza ZWZ AK.
Urodził się 6 lipca 1919 roku. W sierpniu 1932 roku otrzymał krzyż harcerski i od tego czasu, idea życia harcerskiego stała się jego główną pasją. Po ukończeniu szkoły dokształcał się w trzyletniej szkole, po której rozpoczął praktykę w Zarządzie Miejskim w Sierakowie, jednocześnie kończąc kursy instruktorskie.
20 grudnia 1936r. został mianowany kierownikiem drużyny sierakowskiej, a 10 grudnia 1938 roku podharcmistrzem. Własnoręcznie napisana przez niego lista członków 4 Drużyny Harcerskiej, (która cudem się zachowała do dzisiejszych czasów) obejmuje 48 nazwisk chłopców w wieku od 10 do 19 lat.
Czesław Korek pod koniec lat trzydziestych był aktywnym członkiem Chóru im. Bolesława Dembińskiego w Sierakowie, oraz duszą organizowanych w mieście zabaw.
W sierpniu 1939 roku z polecenia komendy Wielkopolskiej Chorągwi Harcerzy stanął w szeregach ochotniczej służby Pogotowia Narodowego. Po zajęciu Sierakowa przez Niemców Czesław Korek zabezpieczył dokumenty drużyny, sprzęt harcerski, zorganizował ośrodek konspiracyjny, nawiązał kontakt z środowiskiem harcerskim Międzychodu, Wronek i Poznania. Przez phm Leona Borowiaka uzyskał łączność z Chorągwią Wielkopolską Szarych Szeregów, skąd otrzymał nominację na komendanta w Sierakowie. Dzięki wielokrotnej przepustce mógł, co tydzień udawać się do Poznania gdzie uczestniczył w odprawach konspiracyjnych, towarzyszyła mu w tych niebezpiecznych wyprawach Zosia Grzelka z Sierakowa.
Od wiosny 1942 roku nawiązał ścisłe kontakty organizacyjne z komendą AK w Sierakowie. Zaprzysiężony do AK w grudniu1942 r. przez ppor. Leopolda Marciniaka ps. Konrad otrzymał stopień podoficera czasów wojny i przydział do służby wywiadowczej Inspektoratu Rejonowego Zachód w Sierakowie, prowadzonego przez Bogdana Dąbrowskiego ps. Kret.
W oparciu o stworzoną siatkę wywiadowców harcerskich gromadził i przekazywał meldunki dotyczące ruchów wojsk niemieckich i produkcji na cele wojskowe w powiecie Międzychodzkim. Działalność jego trwała do momentu aresztowania. Było ono początkiem wielkiej fali aresztowań w szeregach harcerskich, rozpoczętej w Poznaniu w kwietniu 1943 roku, która doprowadziła do zatrzymania w Warszawie naczelnika Szarych Szeregów Floriana Marciniaka.
Harcerska siatka została bezzwłocznie podporządkowana obwodowi Armii Krajowej, lecz działalność konspiracyjna środowiska ustała po masowych aresztowaniach przeprowadzonych przez Niemców 8 sierpnia 1944r. Wszyscy zatrzymani zostali przewiezieni do obozu w Żabikowie, skąd trafiali na przesłuchania do siedziby gestapo w poznańskim Domu Żołnierza i tam po okrutnych męczarniach zsyłani do kolejnych obozów koncentracyjnych.
Czesław Korek aresztowany 7 lipca 1943 w miejscu pracy, osadzony został w kazamatach Fortu VII, do którego, tego samego dnia gestapo przywiozło Zygmunta Gracza, kierownika środowiska Szarych Szeregów w Międzychodzie.
Czesława Korka poddano wyjątkowo brutalnemu śledztwu, w siedzibie Gestapo w poznańskim Domu Żołnierza. Mimo nieludzkich tortur nie zdradził nikogo ze swych towarzyszy. 14 Kwietnia został wysłany do obozu w Mauthausen-Gusen i otrzymał numer obozowy 64 493. Po 23 dniach pobytu w nieludzkim obozie Czesław Korek zmarł 8 mają 1944 r. o godz. 7.30 mając zaledwie 25 lat.
Czesław Korek został odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Wałęsę Krzyżem Armii Krajowej, jego nazwisko umieszczono na pomniku poległych w Międzychodzie i na pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK w Poznaniu. Jego nazwisko widnieje także na tablicach pamiątkowych miasta Sierakowa przy Zamkowej 8 i w Panteonie Ziemi Sierakowskiej.
Uczestnicy wykładu z wielką uwagą wysłuchali opowieści o niezwykłym człowieku, harcerzu, patriocie, który nie oszczędził swojego młodego życia poświęcając je dla walki o wolność i niepodległość Ojczyzny. Tacy ludzie tworzą te niezwykłą i niezapomnianą historię swojej małej ojczyzny, a przez to rodzi się miłość do dużej Ojczyny. Jest to niewątpliwie wzór godny ukazywania i przypominania w procesie edukacji historycznej i patriotycznej młodego pokolenia współczesnych Polaków.
[txt. i fot. Danuta Krystyna Sroka – Przewodnicząca Oddziału KSCCH w Sierakowie]