Początek września to dla członków Oddziału Okręgowego czas spotkań w ramach sesji wyjazdowej Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej. Od kilku lat odbywa się on w Łebie, gdzie korzystamy z życzliwości właścicieli hotelu „Wodnik”. Tak było i w tym roku.
Duża, siedemdziesięcioosobowa grupa członków i sympatyków Stowarzyszenia z Poznania, Gniezna, Kalisza, Wągrowca i pozostałych oddziałów Okręgu przybyła nad piękne polskie morze, aby szkolić się i formować, ale też integrować. W tym roku integracja miała wymiar międzynarodowy, gdyż na zaproszenie dyrektora Okręgu w Poznaniu do Łeby przybyła też grupa młodzieży z katolickiego liceum w Berlinie, razem ze swym opiekunem dr Peterem Czarnikau. Czarnikau, który jest przewodniczącym Rady Katolików Świeckich w Berlinie, od lat aktywnie działa na rzecz przyjaźni polsko-niemieckiej i regularnie bywa w Polsce. Od lat współpracuje także ze Stowarzyszeniem.
Pierwszy dzień po podróży minął na aklimatyzacji i spotkaniach towarzyskich, w trakcie których wyjątkowo liczna grupa młodzieży z naszego Stowarzyszenia próbowała nawiązać porozumienie z grupą młodzieży niemieckiej, wykorzystując do tego m. in. tak uniwersalne w europejskiej kulturze ognisko i pieczone kiełbaski.
Drugiego dnia rozpoczęły się zajęcia merytoryczne. Zaprzyjaźniony z Civitas Christiana ks. dr Grzegorz Chojnacki z Uniwersytetu Szczecińskiego wygłosił wykład pt. „Człowiek w kulturze”, w którym analizował rolę kultury w życiu społeczeństw, wpływu na nią wybitnych jednostek i poszczególnych systemów filozoficznych. Ciekawostką jest fakt, że swój wykład prowadził zarówno w języku polskim jak i niemieckim.
W drugiej części zajęć uczestnicy sesji mogli zobaczyć film fabularny, poświęcony postaci św. Antoniego Padewskiego. Film, specjalnie dla Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, wybrał dyrektor Katolickiego Radia Emaus w Poznaniu.
Wieczór upłynął pod znakiem integracji i zaciskania więzi, ale tym razem uczestnicy sesji musieli wysilić nieco szare komórki. Podzieleni na drużyny popisywali się znajomością ważnych postaci i miejsc dla Polski i Niemiec, a także podstawową znajomością kultury sąsiadów w przygotowanych specjalnie dla nich quizach.
Kolejny dzień upłynął w podobnym rytmie. Tym razem tematyka zajęć dotyczyła współpracy Stowarzyszenia z samorządem, pracy na rzecz rodziny i społeczności lokalnej. Członkowie naszego Stowarzyszenia mogli przedstawić swoje dokonania na tym polu oraz wziąć udział w dyskusji. Dyrektor Okręgu zaprezentował też wnioski z Wielkopolskiego Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich, które nasze Stowarzyszenie organizowało we współpracy z władzami Środy Wielkopolskiej. Przedtem jednak pożegnaliśmy grupę niemiecką – z uwagi na długą drogę, jaką mieli do pokonania jak i młody wiek większości uczestników, wyjechali do domów w sobotnie wczesne popołudnie.
Ten dzień zakończyła również projekcja filmu. Tym razem były to szeroko dyskutowane „Kamienie na szaniec” – film, który cokolwiek by o nim mówić, dobrze oddaje rzeczywistość życia w okupowanej Warszawie czasu Powstania ’44.
Przedtem jednak uczestnicy sesji Ośrodka skorzystali z gościnności proboszcza łebskiej parafii św. Jakuba i wzięli udział w Mszy Świętej z liturgią niedzielną. Mszę koncelebrował i kazanie wygłosił ks. Grzegorz Chojnacki, a młodzi członkowie Stowarzyszenia uczestniczyli w służbie liturgicznej.
W niedzielny poranek opuściliśmy wybrzeże i udaliśmy się w drogę do domu. Z żalem, bo pogoda w tym roku rozpieszczała, atmosfera spotkania wskutek udziału dużej grupy młodzieży z Polski i Niemiec znacznie się ożywiła, a czasu na wszystko jak zwykle było zbyt mało. Jednakże wszyscy wyjeżdżali zadowoleni – dobrze wyważone proporcje między rozrywką a pracą, kojące i skłaniające do kontemplacji fale, świeże powietrze, piękna przyroda oraz wielość atrakcji, jakie jeszcze we wrześniu można spotkać w Łebie sprawiły, że dobre humory dopisywały przez cały czas pobytu.
[txt. Marcin Polowczyk, fot. Szymon Szczęsny]