Na czym polega skuteczna praca w zespole? Dlaczego dobra atmosfera ma taki wpływ na wydajność pracy? Czy lider zawsze musi być kierownikiem i dlaczego dyrektor rzadko jest dobrym liderem? Jakie są fazy życia zespołu? Jak przyciągać ludzi, jak ich motywować i jak nagradzać? Jak promować swoją działalność i jak starać się o środki na nią?
Między innym na takie pytania poszukiwali odpowiedzi uczestnicy sesji ośrodka formacji katolicko-społecznej z Oddziału Okręgowego w Poznaniu, którzy w dniach 6-8 czerwca zebrali się w Rościnnie na zajęciach „Szkoły liderów”.
W zajęciach, prowadzonych przez pana Grzegorza Idziaka, szefa firmy coachingowej Per-Cepti z Zielonej Góry, uczestniczyła wąska grupa działaczy naszego Stowarzyszenia, reprezentantów oddziałów miejskich, którzy zgodnie z założeniami projektu mają stać się liderami w swoich społecznościach.
W czasie intensywnych warsztatów (4 godziny w piątkowe popołudnie i 8 godzin w sobotę) ich uczestnicy zgłębiali tematykę związana z funkcją lidera w zespole, samego zespołu, roli organizacji pozarządowych. Poznawali przepisy dotyczące wolontariatu oraz formy skutecznej promocji działalności organizacji. Wykonując proste ćwiczenia w swobodnej atmosferze mogli zaobserwować procesy rządzące funkcjonowaniem zespołu i błędy popełniane przez jego członków, które negatywnie wpływają na skuteczność działania zespołu.
Nie zabrakło także akcentu duchowego, w postaci rozważania o Duchu Świętym, które w trakcie Eucharystii w wigilię Zesłania Ducha Świętego przeprowadził dyrektor Domu Rekolekcyjnego w Rościnnie, ks. Franciszek Jabłoński. Okazał się on z resztą fantastycznym i serdecznym gospodarzem, z dużą życzliwością podchodzącym do gości i dbającym o rodzinną atmosferę.
Spotkanie w Rościnnie było drugą edycją „Szkoły liderów”, organizowanej przez Oddział Okręgowy w Poznaniu.
[txt. Marcin Polowczyk – Wiceprzewodniczący Oddziału Miejskiego w Poznaniu, pracownik Oddziału Okręgowego w Poznaniu, fot. Szymon Szczęsny]