Obchody Narodowego Dnia Życia w Gnieźnie

24 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Życia. Święto zostało uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 27 sierpnia 2004 roku i coraz częściej staje się pretekstem do podejmowania wielu ciekawych inicjatyw promujących życie i rodzinę. Także w Gnieźnie, już po raz czwarty, wspólnie ze Starostwem Powiatowym i Duszpasterstwem Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej, przyłączyliśmy się do świętowania.

Narodowy Dzień Życia jest okazją do refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego. Ma być motywem solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu rodziny. Mając na uwadze te cele, 25 marca w gnieźnieńskim Starostwie Powiatowym spotkali się przedstawiciele lokalnej społeczności. Wśród gości znaleźli się m.in. bp Bogdan Wojtuś, ks. Jan Kasprowicz, ks. Franciszek Jabłoński, ks. Piotr Kotowski, Piotr Gruszczyński – Starosta Gnieźnieński, Łukasz Kaszyński – Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu, Kamila Węcka-Nijak – laureatka srebrnej odznaki honorowej Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana’’ z ubiegłego roku, członkowie gnieźnieńskiego i trzemeszeńskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana’’, nauczyciele i uczniowie gnieźnieńskich szkół ponadgimnazjalnych, lokalni sympatycy.

Wydarzenie było zbudowane z dwóch części. W pierwszej wysłuchaliśmy dwóch wykładów zaproszonych prelegentów, a także zadawaliśmy im pytania, w drugiej zaś, tradycyjnie już wręczono srebrną odznakę honorową Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana’’.

Rozpoczął dr Krzysztof Szwarc z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, wystąpieniem pt. ,,Demograficzny obraz Polski w aspekcie prokreacyjnym’’. Przybliżył strukturę demograficzną naszego kraju i podkreślił, że mimo starań rządzących, nadal mamy problem z niedostateczną zmiennością pokoleniową. Wyjaśnił, że taka perspektywa będzie miała negatywne konsekwencje dla całego społeczeństwa. Następnie dr n. med. Michelle Robinson z Jamajki przedstawiła wykład pt. “Kształtowanie społecznych postaw. Wychowanie do wartości na Jamajce”, w którym podzieliła się swoimi doświadczeniami z rodzinnych stron. Uświadomiła nam, że na Jamajce sytuacja wygląda inaczej niż w Polsce – związki małżeńskie i pełne rodziny są rzadkością, wiele kobiet ma dzieci z różnymi mężczyznami, co przekłada się na gorsze wyniki w nauce dzieci pochodzących z takich związków. Tym samym zachęciła młodych ludzi do pozostawania z Bogiem i zakładania rodzin po zawarciu związku małżeńskiego.

W tym roku srebrną odznakę honorową Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana’’ otrzymała Katolicka Szkoła Podstawowa ,,Rodzice-Dzieciom’’ im. kardynała Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia, w 10-lecie swojej działalności, za promowanie wartości rodziny i wychowania do wartości. Odznaczenie odebrał dyrektor szkoły – Jacek Maćkowiak, a zanim to nastąpiło, trzej uczniowie zaprezentowali w skrócie osiągnięcia szkoły.

Jak powiedział sam nagrodzony, ,,dziesięć lat temu stworzyliśmy ramy naszej szkoły i po tych dziesięciu latach niewiele zmieniamy. (…) Mijają rządy, zmieniają się programy – my jako szkoła na prawach publicznych musimy się do tego dostosować – ale ten trzon, to na czym nam najbardziej zależało, został. Chcieliśmy prowadzić nasze dzieci w myśl Dekalogu i jeżeli będziemy stosować zasady w nim zawarte, to żadne inne nie będą nam potrzebne. Jest to trudne, bo dzisiaj obserwujemy tendencję do wyśmiewania wszystkiego co katolickie, ale cieszę cię, że są rodzice, którym też zależy na katolickim wychowaniu. (…) Naszą naczelną zasadą jest prawda, a dzieciom powtarzamy hasło, które jest napisane na wejściu do szkoły: życie należy przeżyć godnie, bo jest tylko jedno’’.