„Idźcie i głoście!” rekolekcje wielkopostne w Zaniemyślu

Hasło programu duszpasterskiego na rok 2016/2017, które zwraca uwagę przede wszystkim na wezwanie do ewangelizacji, było także myślą przewodnią tegorocznych rekolekcji wielkopostnych dla członków wielkopolskiej „Civitas Christiana”. Odbyły się one już po raz drugi z rzędu w Ośrodku Archidiecezjalnego „Caritas” w Zaniemyślu niedaleko Kórnika. Wielki Post a tym bardziej rekolekcje wielkopostne, to czas przemyśleń, refleksji i wyciszenia; dni bliższego niż zazwyczaj kontaktu z Bogiem, osobistego nawrócenia i przygotowania się na przeżycie tej największej tajemnicy naszej wiary, jaką jest Zmartwychwstanie Chrystusa.

Rekolekcje poprowadził o. dr Sebastian Wiśniewski OMI, wychowawca i zarazem wykładowca homiletyki i teologii przepowiadania w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze k. Wolsztyna, które przynależy do Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Na program tych trzydniowych bez mała dni skupienia złożyły się: codzienna Msza święta z homilią, nabożeństwo pokutne z sakramentem spowiedzi, modlitwy wieczorne z Apelem Jasnogórskim, oraz rekolekcyjne konferencje. Te ostatnie dotyczyły głównie problemu ewangelizacji jako warunku osiągnięcia dojrzałości chrześcijańskiej. Ponieważ – jak podkreślił rekolekcjonista, wszyscy jesteśmy równi w godności dzieci Bożych, dlatego też wszyscy jesteśmy zobowiązani do ewangelizowania. Ewangelię głosimy zaś wtedy, kiedy zaczynamy Nią żyć. Mamy ją głosić nie tylko słowem ale przede wszystkim czynem, dbałością o to, aby Ewangelia była obecna w naszych rodzinach i strukturach społecznych. By była odpowiedzią na zachętę Jana Pawła II , wypowiedzianą podczas Mszy świętej inaugurującej Jego pontyfikat: „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi..” Naszą stowarzyszeniowa odpowiedzią” na ten apel papieża sprzed lat, powinno być budowanie nowego „Civitas”.

Dziś świat  jak nigdy może dotąd, bardzo potrzebuje ewangelicznego świadectwa, wspólnej odpowiedzialności za życie zgodne z Ewangelią. Chodzi więc w gruncie rzeczy o mentalność chrześcijańską w nas, nie o pogańską, której przejawem są na przykład „czarne marsze” Powodzenie naszych działań apostolskich – ewangelizacyjnych, w dużej mierze zależy od ducha modlitwy, która pozwoli nam zbudować właściwe relacje z Bogiem. W te relacje wchodzimy wtedy, gdy Go słuchamy, bo nasza wiara – jak wiemy, bierze się ze słuchania Słowa Bożego. Ono ma badać nasze życie. Bóg bowiem wprowadza swoje Słowo głównie do naszego serca, a nie tylko do naszego intelektu, my zaś powinniśmy to Słowo  „trawić”, to znaczy przykładać je do własnego życia, aby – jak powiedział rekolekcjonista, „ przejrzeć siebie w lustrze Słowa Bożego”.

Uczestnicy rekolekcji obok nauk i ćwiczeń duchowych mieli również okazję wysłuchać informacji rekolekcjonisty, dotyczącej historii zgromadzenia Misjonarzy Oblatów, oraz obejrzeć krótki film dokumentujący ich pracę misyjną na Madagaskarze.

[txt. Włodzimierz Chrzanowski, fot. Karol Irmler, Ewelina Goździewicz]