Piękną tradycję kolejny rok kultywuje gostyński Oddział „Civitas Christiana”. W sposób niezwykle oryginalny ukazane zostaje historyczne oblicze miejscowości związanej m.in z bł. Edmundem Bojanowskim. W przyszłorocznym kalendarzu będzie można zapoznać się z bogatymi zdobieniami ołtarza w kaplicy św. Anny, znajdującym się w gostyńskiej farze pw. św. Małgorzaty. Fundusze zebrane z jego sprzedaży zostaną przekazane na renowację kolejnych zabytków znajdujących się w świątyni.
Sam kalendarz oprócz zbioru pięknych zdjęć jest również wspaniałą wizytówką Stowarzyszenia. W znajdującym się wewnątrz opisie Naszej działalności czytamy:
„Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” jest ogólnopolską organizacją współkształtującą rzeczywistość polską i przygotowującą katolików w świeckich do służby Kościołowi i Narodowi. Stowarzyszenie wypełnia swoją misję w sferze kultury i edukacji, rodziny, pracy oraz samorządności.
Civitas Christiana, te łacińskie słowa oznaczają „społeczność chrześcijańską”. Dotyczy ona trzech podmiotów życia publicznego: człowieka, jako obywatela, wspólnoty ludzkiej, czyli społeczeństwa i narodu oraz państwa. Civitas Christiana oznacza dla Stowarzyszenia przede wszystkim, obowiązek uczestniczenia w budowaniu ładu społecznego w Ojczyźnie, zgodnie z chrześcijańską wizją państwa. Ojciec Święty Jan Paweł II w kwietniu 1994 roku słowami Budujcie Civitas Christiana wyznaczył misję Stowarzyszenia i jego posłannictwo, wskazując na nieustanną pracę w służbie wspólnocie Kościoła i Narodu.
Stowarzyszenie zostało oficjalnie uznane przez władze kościelne, jako katolickie dekretem Prymasa Józefa Glempa z dnia 14 kwietnia 1997r. Dziś jest integralną część wspólnoty Kościoła i jako organizacja ludzi świeckich w swoich działaniach ma na celu przede wszystkim umacnianie i krzewienie formacji katolicko – społecznej w Polsce.
Stowarzyszenie podejmuje problematykę rodziny i wychowania, w swoich dokumentach programowych z całą mocą podkreśla prawo do życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Porusza sprawy kultury narodowej, godnych warunków życia człowieka i narodu oraz niepodległości Polski i jej godnego miejsca we wspólnocie międzynarodowej.
Realizując swój program „Civitas Christiana” pragnie służyć człowiekowi w jego naturalnych warunkach społecznych, przede wszystkim: w społeczności rodzinnej, narodowej i obywatelskiej. Jest organizatorem i współorganizatorem wielu projektów lokalnych i ogólnopolskich, podejmowanych samodzielnie lub przy współudziale parafii, samorządu i organizacji obywatelskich. Efektem tych działań są m.in.: sesje tematyczne, prelekcje, sympozja, konferencje, szkolenia, spotkania dyskusyjne, warsztaty, konkursy, a także konkretna pomoc dla rodzin ubogich, wielodzietnych i zagrożonych społecznym wykluczeniem.
Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana jest fundatorem wielu nagród. Celem ich jest uhonorowanie osób bądź instytucji zasłużonych w inspirowaniu i wcielaniu w życie ideałów, wartości i postaw chrześcijańskiego humanizmu i patriotyzmu oraz zasad społecznych katolicyzmu oraz podkreślanie roli i wagi pracy społecznej. Są to: Ogólnopolska Nagroda im Włodzimierza Pietrzaka, oraz regionalne nagrody im Ks. dra Bolesława Domańskiego, Michała Lengowskiego, Juliusza Ligonia, Michała Karpińskiego i kard. Ignacego Jeża.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje organizowany od osiemnastu lat Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w którego kolejnych edycjach bierze udział corocznie ponad 30 tysięcy uczestników, reprezentujących ok. 1450 szkół. Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego diecezjalnego i finału, który odbywa się w Niepokalanowie.
Od wielu lat corocznie Katolickie Stowarzyszenie pielgrzymuje do Grobu św. Wojciecha w Gnieźnie, Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, na Jasną Górę do Matki i Królowej Narodu oraz do wielu innych sanktuariów i miejsc świętych, odbywa także ogólnopolskie o okręgowe rekolekcje i dni skupienia.
Od kilku lat w działacze Stowarzyszenia pogłębiają swoją formację w ramach regionalnych Ośrodków Formacji Katolicko Społecznej. Efektem tej pracy formacyjnej jest pogłębienie wspólnotowości Stowarzyszenia, poznawanie Nauki Społecznej Kościoła, kształtowanie świadomości historycznej i postaw patriotycznych. W trakcie sesji Ośrodka uczestnicy pogłębiają także swoją duchowość w osobistej relacji z Bogiem. Zostają wyposażeni także w znaczący potencjał wiedzy i umiejętności, przydatnych w pracy zespołowej na terenie swego działania, co pozwala im na różne formy aktywności obywatelskiej, urzeczywistnianie w praktyce zasad społecznego nauczania Kościoła: dobra wspólnego, pomocniczości, solidarności i sprawiedliwości, dbając jednocześnie o umacnianie patriotyzmu i kultury ojczystej”.
Zachęcamy do zapoznania się ze stroną Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary: