Takie było hasło, które towarzyszyło I Pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski, jaka odbyła się w dniach 02 – 10 czerwca 1979 roku. Papież odwiedził wówczas Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim, Nowy Targ, Mogiłę i Nowa Hutę. Dziś, gdy mija czterdzieści lat od tamtego, bardzo ważnego wydarzenia w najnowszej historii Kościoła i Polski, widzimy jakie ogromne znaczenie miała ta pielgrzymka dla dalszych losów naszego kraju; głównie dla odzyskania wolności, zapoczątkowanej zrywem Solidarności i później wydarzeniami roku 1989 i następnych lat. Wypowiedziane na Placu Zwycięstwa w pierwszym dniu papieskiej pielgrzymki pamiętne słowa modlitwy do Ducha Świętego, aby zstąpił i odnowił oblicze Ziemi, tej Ziemi, odebraliśmy jednoznacznie. To był ten impuls, dzięki któremu, jako Naród, poczuliśmy swoją godność i dumę narodową.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki, odnosząc się do wspomnianej pielgrzymki stwierdził, że „była ona początkiem zmian społecznych” a Prymas Wojciech Polak, że „była wołaniem o Ducha Wolności…”
Wolsztyński Oddział „Civitas Christiana”, dla upamiętnienia tamtej pielgrzymki, przygotował w swoim lokalu skromną fotogalerię, głównie czarno – białych zdjęć z tamtego okresu, autorstwa ówczesnego fotoreportera „Słowa Powszechnego” – Ryszarda Rzepeckiego. Jest też na niej skan zdjęcia z książki pt. „Pielgrzymka do Ojczyzny”, jednej z całej serii poświęconej pielgrzymkom Papieża z rodu Polaków, wydawanej sukcesywnie prze Instytut Wydawniczy PAX (wjch).