7 lutego w Auli im. Stefana Stuligrosza znajdującej się w budynku Akademii Muzycznej odbyła się uroczysta gala Poznańskiego Konkursu Poezji ks. Jana Twardowskiego przeznaczonego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem przedsięwzięcia obok Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” było I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia.
Ks. Prałat Jan Twardowski (1915-2006). Jeden z najwybitniejszych polskich poetów. Często mówił o sobie, że nie jest poetą, właściwie pisze tylko wiersze. Celem jego pisarstwa nie było dążenie sławy, wydawanie kolejnych tomików wierszy, budzenie powszechnego zainteresowania, ale pozyskiwanie ludzkich serc. Ksiądz poeta po prostu pochylał się nad człowiekiem, nad wszystkimi jego odwiecznymi pytaniami, kim jest Bóg, czym jest miłość, dobro, piękno, dlaczego dotyka nas cierpienie, rozpacz, dlaczego umieramy, i co jest dalej? Lektura poezji księdza Jana pozwala przybliżyć się do Boga, nawet tym, którzy zwątpili i daleko się od niego oddalili. Piękna, prosta, pisana lekkim językiem poezja, pozwalała człowiekowi, który się w niej głęboko zanurzył, pogodzić się ze światem, obudzić swoje sumienie, i zrozumieć sens ziemskiego istnienia w teologicznej perspektywie zbawienia. Ale najwspanialsze jest to, że młodzi ludzie recytując Jego wiersze nie tylko poszukują jakiejś artystycznej ekspresji, ale także szukają odpowiedzi na pytanie, jak odnaleźć się w dzisiejszym świecie, w którym czasami można się mocno zagubić.
Gala odbyła się w Auli im. Stefana Stuligrosza znajdującej się w budynku poznańskiej Akademii Muzycznej.
Spotkanie poprowadził poznański aktor związany z Teatrem Nowym – Andrzej Lajborek.
Z metodologiczną stroną poezji zgromadzonych zapoznał wybitny polski slawista i językoznawca – prof. dr hab. Bogdan Walczak z UAM.
Recytacje laureatów konkursu wzbogaciły swoim występem poznańskie artystki – dr Laura Sobolewska (przy fortepianie) oraz Marta Kruszona (śpiew).
Wśród gości nie zabrakło rodzin laureatów oraz nauczycieli i uczniów z wyróżnionych szkół.
X miejsce zajęła Karolina Gorzejewska (trzecia z prawej) z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu za wykonanie wierszy „W szpitalu” oraz „O maluchach”. Przewodniczącym komisji konkursowej był prof. dr hab. Sylwester Dworacki z UAM (w środku), a atrakcyjne nagrody dla czołowej trójki ufundowała dyrekcja Międzynarodowych Targów Poznańskich, które reprezentowała Pani Dyrektor ds. marketingu – Iwona Kasprzak-Ciesielska (druga z prawej).
IX miejsce zajęła Maria Joks z Liceum św. Marii Magdaleny, która zaprezentowała utwory: „Ankieta” i „Naucz się dziwić”.
VIII miejsce zajęła Daria Pawlak z Zespołu Szkół w Jutrosinie, która zaprezentowała utwory: „Aniele Boży” i „Krzyż”. VII miejsce zajęła nieobecna tego dnia, jedyna reprezentantka IX Liceum Ogólnokształcącego – Julia Musioł za wykonanie utworów: „Jest” oraz „Bliscy i oddaleni”.
VI miejsce zajęła Marcelina Antoniuk z VI Liceum, która zaprezentowała utwory: „Aby się stało” i „Żal”.
V miejsce zajęła Natalia Harłożyńska z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego, która zaprezentowała utwory: „Trzej Królowie” i „Mamusia”.
IV miejsce zajął Tytus Niewiedział z III Liceum Ogólnokształcącego, który zaprezentował utwory „Bliscy i oddaleni” oraz „Czekanie”.
III miejsce zdobyła Julia Gałęska z I Liceum Ogólnokształcącego za wykonanie utworów: „Dla moich uczniów” i „Dzieciństwo wiary”.
II miejsce zajęła Jagoda Waścińska z Zespołu Szkół w Jutrosinie za recytację utworów: „Z pliszką siwą” oraz 'Bliscy i oddaleni”.
Zwyciężczynią Poznańskiego Konkursu Poezji ks. Jana Twardowskiego została Weronika Badzińska za wykonanie wierszy: „Spieszmy się kochać ludzi” oraz „Czemu”.
Weronika jest uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego (na zdjęciu z Panią Dyrektor szkoły – Aliną Chojnacką).
Opiekunem grupy z I Liceum Ogólnokształcącego był katecheta ks. Mirosław Musiał.
[fot. Szymon Szczęsny]