Coroczną tradycją stało się grudniowe zebranie członków poznańskiego Oddziału Okręgowego na wspólne przeżycie Adwentowego Dnia Skupienia, który odbył się 12 grudnia.
Pierwszym miejscem spotkania był kościół pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu. Odprawiona została tam Msza święta w intencji osób związanych ze Stowarzyszeniem przez ks. Macieja Kubiaka, który wielokrotnie jako redaktor naczelny Radia Emaus, promował działania organizowane przez Stowarzyszenie.
W homilii poruszył niezwykle ważne kwestie rozpoczynającego się właśnie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Przywołując słowa papieża Franciszka wygłoszone w niedzielę wielkanocną 21 kwietnia 2013 r.: ,,Poprzez chrzest włączycie nowych wiernych do ludu Bożego. Poprzez sakrament pojednania będziecie odpuszczali grzechy w imieniu Chrystusa i Kościoła. A dziś proszę was w imię Chrystusa i Kościoła: bądźcie miłosierni i niech nigdy was to nie zmęczy’’, ks. Kubiak zwrócił uwagę, że Rok Miłosierdzia zbiega się z hasłem duszpasterskim „Nowe życie w Chrystusie”, a słowa te nawiązują również do 1050 r Chrztu Polski. Ten nadzwyczajny jubileusz powinien być czasem, który uwrażliwi nas przez Chrzest św. i sprawi, że nasze życie stanie się inne, lepsze.
Dalsze wskazówki znajdują się w słowach Bulli „Misericordiae vultus”: „Chcemy żyć tym Rokiem Jubileuszowym w świetle słowa Pana: Miłosierni jak Ojciec. Ewangelista przypomina nauczanie Jezusa, który mówi: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6, 36), gdzie papież Franciszek zwraca uwagę na Miłosierdzie poprzez które możliwa jest kontemplacja Boga. To piękno dla Kościoła w świecie i każdego z nas indywidualnie.
W kazaniu ks. Kubiak wskazał przykłady miłosierdzia okazane przez papieża Franciszka. „Ochrzczę twoje dziecko” – powiedział papież, gdy zadzwonił do 35-letniej ciężarnej rzymianki, porzuconej przez partnera, który nie chciał mieć dziecka. Jak wiele możemy osiągnąć czyniąc Miłosierdzie! Przypomniana została również postać pewnej Argentynki, która została zgwałcona przez policjanta. Nieszczęściem postanowiła podzielić się z papieżem – napisała do niego emocjonalny list, w którym opisała całą sprawę. Wiadomość poruszyła Franciszka, który osobiście zadzwonił do kobiety, by dodać jej otuchy. „Poczułam się jakby dotknął mnie Bóg” – tak podsumowała tę rozmowę.
Oprawa liturgiczna Mszy św. została wzbogacona przez występ poznańskiej śpiewaczki Tatiany Pożarskiej-Klonowskiej.
Kolejna część spotkania obejmowała wykład Huberta Owczarka, wieloletniego przewodniczącego Towarzystwa Polsko-Niemieckiego. W swoim wystąpieniu pt. „Wielokulturowe dziedzictwo Wielkopolski” w niezwykle przystępny sposób zwrócił uwagę na to, jak duży wkład w historię regionu włożyli przedstawiciele różnych narodowości i wyznań. Wspomagając się prezentacją multimedialną zaprezentowane zostały sylwetki zasłużonych osób oraz ich dokonania na rzecz społeczności Wielkopolski.
Tegoroczne spotkanie posiadało jeszcze dwa miłe akcenty. Pierwszym było wręczenie podziękowań za wieloletnią pracę na rzecz Stowarzyszenia przez przewodniczącego Oddziału Okręgowego w Poznaniu dwójce zasłużonych pracowników – Helenie Bartosik oraz Włodzimierzowi Chrzanowskiemu. Helena Bartosik w ostatnim czasie pełni funkcję wiceprzewodniczącej Oddziału w Kaliszu, jest koordynatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej w diecezji kaliskiej oraz wspomaga organizację Pielgrzymki Rodzin Stowarzyszenia do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Włodzimierz Chrzanowski związany z Wolsztynem, jest przewodniczącym tamtejszego Oddziału, organizatorem wielu wspaniałych inicjatyw propagujących historię i kulturę regionu, a także byłym wieloletnim kierownikiem ds. formacyjnych poznańskiego Oddziału Okręgowego.
W tym dniu również brązową Honorową Odznaką Stowarzyszenia otrzymała trójka działaczy społecznych szczególnie zaangażowanych w funkcjonowanie Oddziału w Poznaniu i jego misji wspierania Klubu Rodzin Wielodzietnych oraz Wielkopolskiego Banku Żywności. Wręczenia odznak Elżbiecie Janeczek, Ireneuszowi Wojkiewiczowi oraz Katarzynie Popiałkiewicz dokonała przewodnicząca poznańskiego Oddziału – Zofia Grześkowiak.
[txt. Szymon Szczęsny, Ewelina Goździewicz, fot. Szymon Szczęsny]