Abp metropolita poznański Stanisław Gądecki przewodniczył 29 sierpnia w Wolsztynie uroczystości nadania skwerowi, znajdującemu się przed budynkiem byłego Niższego Seminarium Duchownego, imienia jego pierwszego i jedynego dyrektora, wybitnego kapłana i wychowawcy, ks. Teodora Lercha.
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej, którego dokonała m.in. Magdalena Kuźniak, z domu Lerch, bratanica ks. Teodora Lercha, poprzedziła Msza św. sprawowana w dawnej kaplicy seminaryjnej. Liturgię koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów – absolwentów tej placówki, na czele z arcybiskupem seniorem Juliuszem Paetzem oraz jedynym jej wykładowcą ks. prałatem Włodzimierzem Okoniewskim. Tego dnia do Wolsztyna przybyli również świeccy, którzy uczyli się w tutejszym Niższym Seminarium Duchownym, w tym prof. dr hab. Sylwester Dworacki z Instytutu Filologii Klasycznej UAM w Poznaniu. Jak zaznaczył w homilii abp Gądecki, seminarium działające w latach 1949–1960 ukończyło w sumie ok. 200 osób, z których ponad 100 zostało wyświęconych na kapłanów, a inni „otrzymawszy staranne wykształcenie i formację, działają na różnych polach aktywności świeckich jako ludzie nauki i kultury”.
„Trudno przecenić znaczenie Niższego Seminarium Duchownego w Wolsztynie, które funkcjonowało w najtrudniejszym dla Kościoła katolickiego w Polsce okresie jako powszechnie ceniona szkoła katolicka, starająca się w totalitarnym systemie walczyć dla Chrystusa i Kościoła” – podkreślił kaznodzieja i dodał, że było ono ważnym miejscem kształtowania postaw młodzieży „w czasach walki władzy państwowej z Kościołem katolickim o rząd dusz”. Przypomniał też, że były to czasy rozmyślnego rozbudzania waśni na tle różnic społecznych oraz społecznego rasizmu, w szczególności o charakterze antyreligijnym i antyklerykalnym, lekceważenia prawa do wolności religijnej i wzbudzania nienawiści do osób wierzących. „Kiedy dzisiaj pojawiają się organizacje otwarcie odwołujące się do tamtego dziedzictwa, gotowe do dzielenia ludzi i szerzenia nienawiści jednych do drugich, nie możemy tolerować chrystianofobii i dyskryminacji” – stwierdził abp Gądecki, dopowiadając, że dlatego również i dziś potrzeba chrześcijan, którzy tak jak ks. Lerch, „zdolni są swoim życiem pokazywać prawdziwy obraz poznanego osobiście Boga”.
W programie uroczystości znalazło się również m.in. otwarcie wystawy zdjęć przybliżającej postać ks. Teodora Lercha, którą można zwiedzić w wolsztyńskim Muzeum Regionalnym (ul. 5 Stycznia 34). Inicjatywa nadania imienia ks. Lercha jednemu z miejskich skwerów, położonemu przed budynkiem szkoły, którą kierował, wyszła od wolsztyńskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Ostateczna decyzję w tej sprawie, zatwierdzoną przez burmistrza Andrzeja Rogozinskiego, podjęła Rada Miasta Wolsztyna. „Dlatego należy wyrazić ogromną wdzięczność przede wszystkim panu Włodzimierzowi Chrzanowskiemu, prezesowi tutejszego oddziału Stowarzyszenia ťCivitas ChristianaŤ, oraz władzom Wolsztyna, że zatroszczyli się o godne upamiętnienie zasłużonego dla tego miasta i archidiecezji poznańskiej kapłana. Autor Listu do Hebrajczyków uczy nas bowiem: ťPamiętajcie o swoich przełożonych, którzy głosili wam Słowo Boże, i rozpamiętujcie ich życie, naśladując ich wiarꍔ – zaznaczył ks. prałat Jan Stanisławski, jeden z absolwentów seminarium.
Ważnym elementem uroczystości była też część konferencyjna w sali widowiskowej Wolsztyńskiego Domu Kultury, w trakcie której niezwykle interesujące wykłady wygłosili dwaj dawni absolwenci wolsztyńskiego seminarium. Ks. prof. dr hab. Anzelm Weiss z KUL (absolwent roku 1957), który przedstawił temat „Miejsce ks. Teodora Lercha w powojennej historii parafii farnej – jego religijny i kulturotwórczy wkład”, oraz prof. dr hab. Sylwester Dworacki z UAM „Niższe Seminarium Duchowne w Wolsztynie a integralna formacja młodych ludzi”.
W przerwie między wykładami młodzież z wolsztyńskiego liceum ogólnokształcącego przedstawiła piękny i refleksyjny montaż słowno- muzyczny zatytułowany „Ksiądz Teodor Lerch – dar na trudne czasy”, osnuty na życiu i dziele tego zasłużonego kapłana.
[txt. Włodzimierz Chrzanowski]
Relacja z wydarzenia na Youtube:
Skwer ks. Teodora Lercha w Wolsztynie (1)
Skwer ks. Teodora Lercha w Wolsztynie (2)