Narodowy Dzień Życia obchodzony od 2004 r. jest odpowiedzią na wezwanie św. Jana Pawła II zawarte w encyklice „Evangelium Vitae”. Tegoroczne wydarzenia skupione wokół tego święta odbyły się w Gnieźnie pod hasłem: „Obywatele+, cnoty obywatelskie w rodzinie”.
Organizacji podjęły się następujące instytucje: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska oraz Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.
Pierwszy dzień obchodów rozpoczęła konferencja, którą otworzył Wicestarosta Powiatu Gnieźnieńskiego Jerzy Berlik, wspominając o wciąż aktualnej potrzebie współpracy samorządów i instytucji lokalnych w propagowaniu wartości prorodzinnych. Czy cnoty obywatelskie faktycznie kształtują się w rodzinie? Czy to dobry grunt do ich budowania? Na tak postawione pytania odpowiedział dr hab. inż. Andrzej Urbaniak, prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie.
Następnie analizy kondycji współczesnej rodziny dokonał redaktor naczelny kwartalnika ,, Społeczeństwo’’ ks. prof. dr hab. Stanisław Skobel z UKSW, przedstawiając następujące wnioski:
- Z jednej strony mówimy o kryzysie rodziny na co wskazują statystyki. 50% małżeństw rozpada się zwłaszcza w pierwszych latach małżeństwa. Z drugiej strony nie należy załamywać rąk, bo bez względy na prądy filozoficzne, różne antyrodzinne ideologie to rodzina jest miejscem przekazywana życia. I pomimo tego, że nie da się wyeliminować tej zależności to właśnie tutaj pojawia się wyzwanie aby rodzinne wzmacniać, ochraniać. Społeczeństwo wciąż wpływa na rodzinę a rodzina tworzy społeczeństwo. Jest to zależność dwustronna.
- Pozytywny wpływ społeczeństwa na rodzinę ma wymiar materialny psychologiczny, kulturowo-duchowy i cywilizacyjny.
- W Polsce na kryzys rodziny ogromny wpływ ma sytuacja ekonomiczna społeczeństwa. Dlatego są potrzebne zmiany strukturalne, a nie doraźna pomoc, która nie dość skutecznie wspierając młode rodziny jest powodem ich emigracji, tym samym hamując prawidłowy rozwoju państwa.
- Do tego dochodzi też ideologia kwestionująca kształt rodziny, która jest niezwykle agresywna, niszcząca jej podstawy duchowe.
- Dlatego dobrze, że są liczne działania wzmacniające rodzinę za równo w podniesieniu materialnego poziomu jej życia, ale też umożliwiająca korzystanie dóbr duchowych, dóbr kultury. Kościół wzmacnia rodzinę poprzez swoje nauczanie i głoszenie Katolickiej Nauki Społecznej. Dużą i znacząca rolę mogą odegrać tu stowarzyszenia świeckich odwołujących się do tegoż nauczania społecznego.
- Na koniec ks. prof. Skobel przybliżył też misję i ideę kwartalnika „Społeczeństwo” który jest dobrym narzędziem promocji Katolickiej Nauki Społecznej.
W coroczny program Narodowego Dnia Życia wpisało się już wręczenie Honorowej Odznaki Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” osobom zasłużonym w promocji życia i rodziny. W tym roku złote odznaczenie otrzymał lek. med Marian Fluder – pediatra i chirurg ogólny, specjalista w zakresie medycyny sportowej. Wyjątkowy człowiek o niezwykłej wrażliwości na potrzeby bliźniego. Olbrzymia jest wdzięczność pacjentów za troskę i wsparcie okazywaną przez wszystkie lata wytężonej pracy. W wygłoszonej laudacji Ewelina Goździewicz podkreśliła: ,,Autorytet rodzi się między ludźmi. Dawanie dobrego przykładu przez Pana wywołało naszą obecność w tym miejscu. Troska o dzieci i rodziny podkreślana wielu Wielkopolan, towarzyszy Panu Doktorowi przez wiele lat pracy zawodowej, na wzór słów Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego ,,Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości’’.
Sam laureat dziękując za wyróżnienie stwierdził: „Po to zaczynałem studia medyczne, by zostać lekarzem i jakoś dobrze mi się udaje nim być i żyć zgodnie z taką swojego rodzaju maksymą, przekazaną mi przez moich nauczycieli, że każdy lekarz ma swój cmentarz i trzeba robić wszystko, by on był pusty i dlatego staram się robić tak, jak umiem. Świat pędzi i z wiekiem czuję, że umiem coraz mniej, bo w naszym zawodzie trzeba się cały czas uczyć. Zawód lekarza jest jak zawód kierowcy – każdy metr drogi trzeba jechać ostrożnie”. Dodał przy tym, że: „mieszkańcy przychodzą do mnie nie tylko po pomoc i zdrowie, ale także nadzieję, której wielu we współczesnym świecie zaczyna brakować”.
W drugiej części uroczystości miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu literackiego, skierowanego do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych pt. Obywatel rodzi się w rodzinie. Jak kształtować cnoty obywatelskie. Czołowe miejsca zajęli uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie.
Po rozdaniu nagród przystąpiono do debaty przygotowanej i moderowanej przez uczniów gnieźnieńskiego III Liceum Ogólnokształcącego, w czasie której nie brakowało trudnych pytań, trapiących młode pokolenie.
Tegorocznemu Narodowemu Dniu Życia towarzyszyła również inauguracji Ośrodka Katolickiej Myśli Społecznej w oddziałach Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana’’ w Wielkopolsce, której dokonał Karol Irmler Przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego w Poznaniu.
Konferencję zakończyło podsumowanie JE Ks. Bp Bogdana Wojtusia, wieloletniego inspiratora działań prorodzinnych, który podkreślił, że wspieranie życia małżeńskiego i rodzinnego zgodnego z zasadami Kościoła to najważniejsze zadania organizacji katolików świeckich.
Druga część obchodów Narodowego Dnia Życia odbyła się 25 marca w Niechanowie. Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Ziemia Gnieźnieńska przygotowano spotkanie rekreacyjno–warsztatowe „Dwie godziny dla rodziny„, w tym wiele atrakcji dla licznie przybyłych dzieci: zajęcia plastyczne i taneczne, zawody strzeleckie. W tym czasie dla rodziców odbyły się spotkania z psychologiem, adwokatem oraz logopedą.
[txt. Ewelina Goździewicz, Karol Irmler, fot. Rafał Wichniewicz oraz archiwum portalu Gniezno24.com]