„Prawo do życia bez kompromisu” w Gnieźnie

Ponad 200 osób uczestniczyło w spotkaniu z prof. Bogdanem Chazanem pt: „Prawo do życia bez kompromisu”, które odbyło się 27 listopada, w auli Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Prof. Chazan w swym wystąpieniu odniósł do klauzuli sumienia, deklaracji wiary, misji lekarza i personelu medycznego.

Swą autentyczną postawą inspiruję uczestników spotkań do zaangażowania w obronę życia, dając także piękne świadectwo zawierzenia swojego życia Bożemu Miłosierdziu. W czasie spotkania prof. Chzana poruszył także obecne podejście do prokreacji mówiąc – „Kiedyś dziecko było jak deszcz, tzn. wiadomo było, że przyjdzie, ale nie wiadomo kiedy. Płodność traktuje się teraz tak, że można ją włączyć i wyłączyć, wyłączyć i włączyć. Antykoncepcja wywołuje szkody i jest najczęstszą przyczyną niepłodności oraz przedwczesnej menopauzy” – zadając jednocześnie, pytanie dlaczego ludzie tak postępują?

prof. B. Chazan w Gnieźnie 2015 (11)

Po wystąpieniu Profesora był czas na żywą dyskusję w której wziął udział również  Pan Mariusz Dzierżawski z Fundacji Pro – Prawo do życia. Na zakończenie spotkania kilka refleksji przekazał bp. Bogdan Wojtuś, który zawsze w swojej biskupiej posłudze szczególnie akcentował troskę o rodzinę i obronę życia.

chazan 2

Prof. Bogdan Chazan wspomniał także o obecnej działalności zawodowej w Poradni Zdrowego Rodzicielstwa im. św. Jana Pawła II w Warszawie. W placówce tej znajdą pomoc medyczną, psychologiczną i prawną m.in. kobiety, których ciąża jest zagrożona lub jest wynikiem gwałtu. W poradni promowana jest metoda naturalnego wspomagania płodności – naprotechnologia. Przeznaczona jest dla małżeństw starających się o potomstwo, którym wmówiono, że jedyną alternatywą jest wyłącznie metoda in vitro.

prof. B. Chazan w Gnieźnie 2015 (6)

Spotkaniu towarzyszyła wystawa „Krótka historia o tym, dlaczego życie jest dobre„, czyli polska wersja ekspozycji prezentowanej w marcu 2015 r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli, a która obecnie rozpoczyna swoją wędrówkę po różnych miejscach Polski i Europy. Na kilkunastu planszach autorstwa Marty Dzbeńskiej-Karpińskiej głównym motywem są etapy życia ludzkiego, od poczęcia do naturalnej śmierci.

prof. B. Chazan w Gnieźnie 2015 (1)

W spotkaniu uczestniczyli członkowie ruchów i stowarzyszeń prorodzinnych, mieszkańcy Gniezna i innych regionów archidiecezji. Organizatorami spotkania byli: Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana’’, Duszpasterstwo Rodziny Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska oraz Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne. Patronat medialny nad spotkaniem objęli miesięcznik ,,Civitas Christiana’’, Przewodnik Katolicki oraz Radio Plus Gniezno.

[txt. Ewelina Goździewicz, fot. Szymon Szczęsny]

Wystąpienie prof. Bogdana Chazana w LINKU PONIŻEJ:

http://www.gniezno24.com/reportaze/item/5609-wyklad-prof-bogdana-chazana

Relacje z mediów lokalnych:

http://www.gniezno24.com

http://tv.gniezno.pl

http://www.informacjelokalne.pl

http://moje-gniezno.pl