30 lecie działalności Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Stawiszynie

Stawiszyn niewielka miejscowość w Wielkopolsce w powiecie kaliskim o statusie samorządowym, gminie miejsko-wiejskiej. Liczy ok. 1500 mieszkańców, ale prawa miejskie otrzymało już w 1291 r. Miasto przed wojną było wielokulturowe. Zamieszkiwali tu Żydzi, prawosławni, protestanci a nawet Niemcy. Po wojnie Stawiszyn stał się podobnie, jak zdecydowana większość polskich miast jednolity pod względem etnicznym i narodowościowym. Warto jeszcze dodać, że największą liczbę mieszkańców Stawiszyn osiągnął w roku 1921, a było ich ok. 2600. Teraz jest o 1100 mniej.

To właśnie tu, w Stawiszynie, w tym cichym i spokojnym miasteczku, najmniejszym – jak powiadają w Polsce, powołano przed trzydziestoma latami Oddział Miejski, wtedy jeszcze Stowarzyszenia PAX. Kilku miejscowych „społeczników” – jak wspomina obecna Przewodnicząca Oddziału Barbara Kaczmarek – zapragnęło podziałać bardziej „katolicko” w lokalnej przestrzeni publicznej. Jako świeccy katolicy chcieli się włączyć w miarę możliwości w nurt pracy na rzecz swojej parafii i miejscowości podejmując zadania edukacyjne i formacyjne. Na czele Stowarzyszenia stanął wówczas nieżyjący już śp. Stanisław Posiłek. Później dzieło to kontynuowała jego żona Maria.

Stawiszyn 1

Stowarzyszenie w Stawiszynie prowadzi różne formy działalności:

  •  uczestnictwo w konferencjach, wykładach formacyjnych, dniach skupienia, rekolekcjach organizowanych przez Oddział Okręgowy w Poznaniu,
  •  uczestniczenie w obchodach świąt państwowych i kościelnych,
  • spotkania integracyjne z okazji m.in. opłatka, jajka wielkanocnego, Dnia Kobiet,
  • organizowanie pielgrzymek autokarowych oraz wycieczek krajoznawczych,
  • organizowanie wykładów, odczytów i wystaw.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wykłady dotyczące historii Stawiszyna jego lokalnej kulturze i tradycji, wygłoszone przez Pana Czesława Matyjaka.

Stawiszyn 2

Projekty o charakterze edukacyjno – patriotycznym cieszą się w Stowarzyszeniu coraz większym zainteresowaniem. Ich celem jest kształtowanie świadomości historycznej mieszkańców poprzez przekazywanie wiedzy, odkrywanie nieznanych lub zapomnianych faktów z historii przede wszystkim regionalnej i lokalnej. To przyczynia się do wzmocnienia identyfikacji mieszkańców miejscowości z parafiami, z małą ojczyzną, z jej dziedzictwem religijnym i kulturowym. Przyczynia się też do budowania więzi lokalnych, opartych na poczuciu wspólnoty religijnej i historycznej, na konieczności jej ochrony i pielęgnowania. Ten kierunek działalności stawiszyński Oddział chcieliby kontynuować i rozwijać.

Stawiszyn 6

Uroczystości 30 lecia Oddziału rozpoczęto od Mszy Św. w intencji Stowarzyszenia, której przewodniczył ks. kanonik Jakub Piotrowski. Homilię wygłosił ks. wikariusz Aleksander Janas, który odniósł się do dokumentów programowych Stowarzyszenia przypominając o jego misji i wskazując, jakie ważne zadania stoją dzisiaj przed laikatem. Mocno podkreślił, że nie tylko deklaracje są ważne, nie tylko różne działania, ale nade wszystko należy być świadkiem Ewangelii i wiary. Bo dziś jak mówił Jan Paweł II ważniejsi od nauczycieli są ci, którzy dają świadectwo swojej wiary, przywiązania do Chrystusa, do kościoła i wartości, które ukształtowały przez wieki nasz naród.

Stawiszyn 4

Na zakończenie ks. proboszcz złożył stawiszyńskiemu Stowarzyszeniu życzenia i gratulacje. 30 Lecie – stwierdził – to na pewno okazja do podsumowań do świętowania, ale nie można spoczywać na przysłowiowych laurach. To wielkie wyzwanie na przyszłość, aby sprostać coraz większym zagrożeniom, rodziny i naszej chrześcijańskiej kultury. Należy się temu na pewno przeciwstawiać, ale w dialogu ze światem i w duchu chrześcijańskiej nadziei.

Stawiszyn 3

Następnie miała miejsce część oficjalna uroczystości, która odbyła się w stawiszyńskiej szkole podstawowej. Były gratulacje od władz Stawiszyna, które reprezentowała pani burmistrz Justyna Urbaniak, od Rady Miasta i Gminy, od Rady Powiatu Kaliskiego, od organizacji pozarządowych między innymi: Koła Gospodyń Wiejskich,  podopieczni Świetlicy Socjoterapeutycznej, Ochotniczej Straży Pożarnej. Zasłużeni działacze Stowarzyszenia otrzymali srebrne i brązowe Honorowe Odznaki Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Były także podziękowania dla seniorów długoletnich zasłużonych działaczy Stowarzyszenia na Ziemi Stawiszyńskiej. Uroczystość zakończył koncert młodych artystów – uczniów miejscowej szkoły podstawowej.

Stawiszyn Slider

Najlepszym i trafnym podsumowaniem uroczystości trzydziestolecia stawiszyńskiego Oddziału „Civitas Christiana” niech będą słowa z wystąpienia wiceprzewodniczącej Rady Oddziału Barbary Teresy Kaczmarek, co było swego rodzaju posumowaniem trzydziestoletniej działalności. „Dzięki pogłębionej formacji chrześcijańskiej oraz w świetle wartości i zasad Katolickiej Nauki Społecznej staraliśmy się budować ład etyczno-społeczny w naszej Ojczyźnie, przede wszystkim w wymiarze lokalnym – z odwieczną w polskiej kulturze hierarchią wartości:

Bóg – Człowiek – Rodzina – Naród.

W swoim postępowaniu i działaniu kierujmy się przesłaniem wyrażonym w słowach Naszego Patrona – Prymasa Tysiąclecia – Stefana Kardynała Wyszyńskiego, które brzmią:

Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny,
ład myśli i uczuć,
odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki,
za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie,
w życiu zawodowym.
Tą drogą idzie się do wielkości.”

[txt. Karol Irmler, fot. Barbara Kaczmarek]